iBASE FWA6304-D25 Network Appliance
Networking,rugged,FWA6304-D25,iBASE
FWA6304-D25 Features
  • Onboard Intel Atom Processor D2550, 1.86 GHz
  • Fanless Desktop-Size Appliance
  • 1X Cf Socket, 1X 2.5" SSD Drive Bay
  • 1X Mini-PCI Socket, 1X Mini PCI-E (USB Signal) Socket
  • 1X Factory Defaut Button (Programmable)
Request a Quote
Product Type
Manufacturer
Country Of Manufacture
Taiwan
Certifications
CE, RoHS compliant
Dimensions
225mm (W) x 156mm (D) x 36mm (H) 8.86"(W) x 6.14"(D) x 1.42"(H)
GbE Ports
4
Humidity
5%-90% Humidity Resistant
CPU
Intel Atom Processor D2550 , 1.86 GHz , 1M Cache
Expansion Slots
1x half-size Mini PCI-E (USB signal only)
LAN
4x Intel 82583V GbE LAN 1/2 Bypass
LED
Power / Bypass / Status LAN activitity (Bypass & status LED is programable by software.)
Memory
1x DDR3 non-ECC SO-DIMM, 1066 MHz/ 1333 MHz, Max. 4GB
No. Of Ports
4 GbE Ports
Ports filter
4
Power Supply
Full range 40W power adaptor / 12V
Serial I/O
1x RJ-45 console
Storage
1x 2.5" SSD drive bay, 1x CF scoket