iBASE IPPC12A7-RE Panel PC
The IPPC-12A7-RE is a 12-inch panel PC based on the Dual-Core Intel Atom Processor D2550 with 1.86GHz speed. It features a modularized design concept that divides the processor, LCD and I/O units to enhance customization flexibility and helps shorten time to market as well as reduce development cost. The panel PC is aimed at industrial PC customers sensitive to inventory and cost saving issues. The box module of IPPC12A7-RE can be divided as a simple PC to operate without providing the display panel. Customers can freely use the LCD modules of different sizes developed by IBASE in order to shorten development time and save cost. Inventory can be easily maintained by using the same box module with different panel sizes.
IPPC12A7-RE Features
  • 12-Inch Panel PC
  • Intel Atom Processor
  • IP65 Front Bezel
  • Long Life Rtc Battery
  • Slim & Compact Design
  • Projected Capacitive Touch
  • Optical Bonding
Request a Quote
IP Rating
Operating System
Processor
Manufacturer
Country Of Manufacture
Taiwan
Case Material
Aluminum
Certifications
CE, RoHS compliant
Custom Options Products
Interface,Processor,Memory,Storage,Connections,Operating System
Dimensions
320 x 270 x 60.5
Humidity
5%-90% @ 45C (non-condensing)
Operating System
Windows
Operating Temperature
0C~ 45C
Ordering Info
IPPC12A7-RE 12タン Modularized Panel PC, Intel Atom D2550 1.86GHz, with 2GB DDR3 SO- DIMM, 320GB HDD and resistive touch, w/o power adaptor Power adaptor AC 90~240V input, 12V DC output 84W power adaptor IBASE P/N: A005PS084W0050000P
Additional Graphics
VGA
Audio
1x speaker-out microjack 1x Mic-in microjack
Backlight Lifetime(hrs)
50000
Built-in Speaker/MIC
None
Chassis Material
Aluminum front bezel and SGCC back cover with aluminum heat-sink
Construction
Aluminum & SGCC
Contrast
Digital I/O
1x Digital I/O
Display Interface
1x VGA
Display Type
12" TFT-LCD
Expansion Slot
1x PCI slot
HDD
1x 2.5" SATA
Internal Expansion Bus
1x Mini PCI-E half/full size
Interface
USB
Keyboard/Mouse
None
LAN
2x GbE LAN
Light Transmission (%)
81
Luminance (cd/m2)
500
Max. Color
16.2M
Max. Resolution
1024 x 768
Membrane Control
OSD Function Key 1
Memory
2x DDR3 1600MHz DIMM, Max. 16GB (Non-ECC)
Mounting
Panel and VESA 75x75mm / 100x100mm
Mounting Type Filter
VESA, Panel Mount
Onboard Expansion Bus
1x Mini PCI-E half/full size
Operating System Support
Windows Embedded Standard 7, Windows 7 Pro for Embedded
Point of touch
1
Power
1x DC power jack
Power Button
Rock switch
Power Input
12V DC input
Power Input Range
12V DC
Processor, Chipset
Intel Atom Process D2550 1M Cache, 1.86GHz