iBASE IPPC15B7-RE Panel PC
The IPPC-15B7-RE is a 15-inch panel PC based on the Dual-Core Intel Atom Processor D2550 with 1.86GHz speed. Fitted with the IB806 motherboard, the IPPC-15B7-REs slim aluminium front bezel and SGCC chassis gives it a totally professional feel that is quite different from the conventional heavy industrial PCs. The system heavily retains the image of an industry-grade product, yet integrates a slim construction. It comes built-in with low power CPU to minimize overall system power consumption. LCD power consumption is automatically adjusted according to changes in the external environment.
IPPC15B7-RE Features
  • 15-Inch Panel PC
Dimensions
388 x 315 x 63.6
Humidity
10-90% Humidity Resistant (non-condensing)
Operating Temperature
0C~ 50C(with SSD)/ 0C~ 40C(with HDD)
Ordering Info
IPPC15B7-RE 15タン Modularized Panel PC, Intel Atom D2550 1.86GHz, with 2GB DDR3 SO-DIMM, 320GB HDD, 9~32V DC, and resistive touch, w/o power adaptor Power adaptor AC 90~240V input, 12V DC output 84W power adaptor IBASE P/N: A005PS084W0050000P
Audio
MIC in/ Line out phone jack
Construction
Aluminum front bezel and black steel back cover with aluminum heat-sink
Display Type
15" TFT-LCD
HDD
1x 2.5" SATA2
LAN
2x GbE LAN RJ-45
Light Transmission (%)
80
Luminance (cd/m2)
400
Memory
1x DDR3-1066 SO-DIMM Up to 4GB
Mounting
Panel Mount and VESA 75x75 and 100x100 mm
Power
1x 3pin DC power connector 1x Power on/off rock switch
Power Input
9V~32V DC input 12V DC input(option)
Processor, Chipset
Intel Atom Processor D2550 1M Cache, 1.86GHz
Removable Slot
Serial/Parallel
1x D-SUB9 RS-232/422/485 COM1
Touch Type
Resistive
Touch Type Filter
Resistive
USB
4x USB 2.0
View Angle (H/V)
160ï¾°/140ï¾°
Processor
Intel
Storage Temperature
-20C~60C
Industrial and Manufacturing
Do you need further details about the iBASE IPPC15B7-RE Panel PC or require a custom solution?
  • Alternative Products
    • 12.1" Projected Touch Panel PC