iBASE IPPC19A7-RE Panel PC
IPPC19A7-RE Features
  • 19-Inch Panel PC
  • Intel Atom Processor
  • IP65 Front Bezel
  • Slim & Compact Design
Dimensions
465 x 390 x 73
Humidity
5%-90% @ 45C (non-condensing)
Operating Temperature
0C~ 45C
Ordering Info
IPPC19A7-RE 19タン Modular Panel PC with resistive touch Intel Atom Processor D2550 CPU, 2GB DDR3 SO-DIMM, 320G HDD, 12V DC input, w/o power adaptor Power adaptor AC 90~240V input, 12V DC output 84W power adaptor IBASE P/N: A005PS084W0050000P
Audio
1x speaker-out microjack 1x Mic-in microjack
Construction
Aluminum & SGCC
Display Interface
1x VGA
Display Type
19" TFT-LCD
Expansion Slot
1x PCI slot
HDD
1x 2.5" SATA
LAN
2x GbE LAN
Membrane Control
OSD Function Key 1 OSD Function Key 2
Memory
2x DDR3 1600MHz DIMM, Max. 16GB (Non-ECC)
Mounting
Panel and VESA 75x75mm / 100x100mm
Power
1x DC power jack
Power Input
12V DC input
Power Input Range
12V DC
Processor, Chipset
Intel Atom Process D2550 1M Cache, 1.86GHz
Removable Slot
RS-232/422/485 Selectable under BIOS
1
Serial/Parallel
1x COM1 RS-232/422/485
Thermal Design
Fanless
Touch Type
Resistive
Touch Type Filter
Resistive
USB
4x USB 2.0 (USB Host. A-Type)
USB 2.0
4
USB 3.0
0
View Angle (H/V)
Wireless
Optional Wi-Fi/BT
Processor
Intel
Storage Temperature
-20C~ 60C
Industrial and Manufacturing
Do you need further details about the iBASE IPPC19A7-RE Panel PC or require a custom solution?
  • Alternative Products
    • Flat Bezel Design With Projected Capacitive Touch Screen
    • Supports Optional Digitizer Touch Pen
    • Optional Integrated Wireless Communications, Such As Wi-Fi/Lte/RFID
    • Risc 400Mhz
    • Supports 64M Bytes Memory
    • Front Keypads For OSD Adjustment and Function Keys For IpPC H07/N10
    • Fanless Design Panel PC
    • Intel Atom D2550 Processor
    • 12V~24V Wide-Range Dc-In Power Input