iBASE MB837-D25 Industrial Single Board Computer
Networking,rugged,MB837-D25,iBASE
MB837-D25 Features
  • Intel Atom Processor D2550, 1.86GHz
  • 4X Intel 82583V GBE Ports
  • 1X DDR3 So-Dimm, 1066/1333 Mhz, Max. 4Gb
  • 1X Cf Socket, 1X 2.5" HDD Drive Bay
  • 1X Mini PCI Socket, 1X Mini PCI-E (USB Signal) Socket
Request a Quote
Format
Manufacturer
Country Of Manufacture
Taiwan
Certifications
CE, RoHS compliant
Dimensions
203 x 146 mm (8" x 5.75")
GbE Ports
4
Humidity
10-90% Humidity Resistant (non-condensing)
BIOS
AMI
Bypass
No
CPU
Intel Atom Processor D2550 (1M Cache , 1.86 GHz)
Display Interface
VGA CRT via pin header
Ethernet Controller
Intel I350-AM4
Expansion Slots
1x Mini PCI 1x Mini PCI-E - w/ USB signal
H/W Monitor
Yes
Interface
8-port GbE RJ45
I/O Chipset
NM10, Nuvoton NCT6627UD 1x KB, 1x mouse, 2x RS-232, 1x SATA
LAN Bypass
LAN 1/2
LAN Connector
4x RJ-45 on board
LAN Controller
4x Intel 82583V GbE
Max. Power Requirement
Intel Atom N2550 1.86GHz w/ 2GB DDR3-1333 +12V: 1.74A
Memory
1x DDR3 non-ECC SO-DIMM, 1066/1333 MHz, Max. 4GB
No. Of Ports
4 GbE Ports
Others
+12V DC-in power connector
Ports filter
4
SSD
1x CF socket
USB
1x USB 2.0 port on board 2x USB 3.0 via pin header
VGA Controller
Intel Atom D2550 integrated
VGA Memory
Max. Shared Memory 224MB
Watchdog Timer
256 levels
Operating Temperature
0C~60C (32CF~140CF)
Ordering Info
n/a
Storage Temperature
-20C~80C (-4CF~176CF)
Industrial and Manufacturing
Do you need further details about the iBASE MB837-D25 Industrial Single Board Computer?
  • Alternative Products
    • Original OEM Module
    • Rohs Compliant, CE
    • Supports DVI-I and 24-Bit Dual Channel Lvds
    • Original OEM Module
    • Rohs Compliant, CE
    • Supports VGA, Displayport and 24-Bit Dual Channel Lvds
    • Via Nano X2 Dual Core Processor, 1.2GHz On Board