iKey KYB-170-OEM Rugged Keyboard
KYB-170-OEM Features
  • Integrated LED Backlighting
  • Integrated Fsr Pointing Device
  • Slim, Compact Design
  • USBconfigurations Available
  • Various Keyboard and Language Layout Options
  • Customisation Available On Request
Country Of Manufacture
United States
Backlight
Red
Case Material
No Case
Certifications
IP Rated, NEMA 4X; UL60950 FCC Part 15 Class B; CE
Custom Options Products
Keyboard Layout,Keyboard Language,Cable Type,Cable Length,Interface
Dimensions
2.55" x 2.75" x 0.22" (w-h-d) 64.77mm x 69.85mm x 5.59mm
Housing Colour
Black
Humidity
100% Humidity Resistant (when properly installed)
Cable
DESIGN: Single Cable USB
Compatibility
USB: All Windows and Macintosh OS
Flammability
PRINTED CIRCUIT BOARD: 94 VO SILICONE OVERLAY: 94HB INTERFACE CABLE: 94 VO
Function Keys
24 Keys
Key Feedback
Tactile with Mechanical Snap
Key Material
Industrial Silicone Rubber
Key Switch
MATERIAL: Industrial Silicone Rubber LIFE: Greater than 10 Million Cycles TRAVEL: 0.055 in. ACTUATION FORCE: 230 g (+/-30 g) FEEDBACK: Tactile with Mechanical Snap
Lifespan
>10 Million Actuations
No. Of Keys
17
Pointing Device
Force Sensing Resistor
Power
USB: 170mA@5V (from CPU port)
Product Weight
0.10 lbs (0.034 kg)
Shock
3 x 11 ms Pulses of 50g on each of 3 Axes
Switch Force
230 g (+/-30 g)
Switch / Key Travel
0.055 in (1.4mm)
Vibration
POWER SPECTRAL DENSITY: 0.04g/Hz FREQUENCY RANGE: 20Hz - 2 kHz DURATION OF TEST PER AXIS: 3 hours