RUGGED RD-1042-CM 10.4″ Industrial Rugged Display
The RD-1042-CM 10.4″ Chassis Mount TFT LCD Display has a host of features including OSD With Multi-Language Support ,Wall Mount VESA Compliant ( 75 x 75 mm),Integrated Stereo Speakers to name a few. Designed and built to survive harsh conditions and are perfectly suited for Aerospace , Commercial , Defence , Industrial Consoles , Marine Consoles , Medical Systems , Military , OEM , Radar Applications , System Integrators and other demanding applications. The typical lifetime of an RD-1042-CM 10.4″ Chassis Mount TFT LCD Display is approximately 50,000 hours (typ).
RD-1042-CM Features
  • Integrated Control Panel
  • OSD With Multi-Language Support
  • Wall Mount VESA Compliant ( 75 X 75 mm)
  • Integrated Stereo Speakers
  • Integrated Stereo Speakers
Request a Quote
Product Type
IP Rating
Screen Size
Manufacturer
Country Of Manufacture
Taiwan
Certifications
CE, UL
Dimensions
262.4 (W) x 199.4 (H) x 66.0 (D) mm
Display Accessories Included
AC/DC Power Adapter
Active Display Area
211.2 (H) x 158.4 (V)
Aspect Ratio
Backlight Life
50,000 hours (typ)
Connectivity
15 Pin female D-Sub x 1, Stereo headphone jack x 1, 12 VDC jack
Contrast Ratio
Display Backlight
LED BLU
Display Brightness
400 cd/m2
Display Resolution
1024 x 768
Frequency Range
Fh: 30 to 82Khz, Fv: 60 to 75Hz
Input Power
Universal/ Auto-sensing, 90 to260V AC, 50/60 Hz
Osd Control
No
Pixel Dimension
0.2055 (H) x 0.2055 (V) mm
Power Consumption
Operation 22 Watt ( Max ) Stand-by < 5 Watt
Power Management
DPMS
Response Time
< 25 ms
Screen Technology
LCD
Screensize
10.4"
Sync Signal
Separate Sync, Composite Sync, Sync on Green
Video Signal
Analog RGB (0.7/1.0 Vp-p, 75 ohms)
Viewing Angle
176 degree in horizontal & 176 in vertical (typ)
Operating Temperature
OPERATING: 0C to +40C
Storage Temperature
STOREAGE: -20C to +60C
Temperature Rating
OPERATING: 0C to +40C / STOREAGE: -20C to +60C
Aerospace, Industrial and Manufacturing, Marine and Offshore, Military and Defence
Do you need further details about the RUGGED RD-1042-CM 10.4″ Industrial Rugged Display?
  • Alternative Products
  • RD-19W2PC-C2-C2
    • Rugged 19" LCD Display
    • Chassis Mount
    • Rugged 19" LCD Display
    • Chassis Mount
    • OSD Multi-Languages
    • Wall Mount Ready (VESA 75 X 75 mm)
    • Integrated Control Panel