RUGGED RD-1042-IC 10.4″ Industrial Rugged Display
The RD-1042-IC 10.4″ Chassis IP65 Front LCD Display has a host of features including Integrated Control Panel,OSD With Multi-Language Support ,Wall Mount VESA Compliant ( 75 x 75 mm) to name a few. Designed and built to survive harsh conditions and are perfectly suited for Aerospace , Commercial , Defence , Industrial Consoles , Marine Consoles , Medical Systems , Military , OEM , Radar Applications , System Integrators and other demanding applications. The typical lifetime of an RD-1042-IC 10.4″ Chassis IP65 Front LCD Display is approximately 50,000 hours (typ).
RD-1042-IC Features
  • Water-Dust Proof: IP65 Front Side Sealed For Water-Dust Proof
  • Integrated Control Panel
  • OSD With Multi-Language Support
  • Wall Mount VESA Compliant ( 75 X 75 mm)
Dimensions
264.4 (W) x 201.4 (H) x 67 (D) mm
Connectivity
15 Pin female D-Sub x 1, Stereo Headphone Jack x 1, Power Jack
Contrast Ratio
Display Brightness
350 cd/m2
Display Resolution
800 x 600
Frequency Range
Fh: 30 to 82Khz, Fv: 60 to 75Hz
Input Power
Universal/ Auto-sensing, 90 to 260VAC, 50/60 Hz
Pixel Dimension
0.2645 (H) x 0.2645 (V) mm
Response Time
< 35 ms
Screensize
10.4"
Video Signal
Analog RGB (0.7/1.0 Vp-p, 75 ohms)
Viewing Angle
140 degree in horizontal & 176 in vertical (typ)
Do you need further details about the RUGGED RD-1042-IC 10.4″ Industrial Rugged Display?
  • Alternative Products
    • Integrated Control Panel
    • Wall Mount VESA Compliant (100 X 100 mm)