RUGGED RD-1042-ISC 10.4″ Industrial Rugged Display
The RD-1042-ISC 10.4″ IP66 Stainless Chassis LCD Display has a host of features including OSD With Multi-Language Support ,Wall Mount VESA Compliant ( 75 x 75 mm),Integrated Stereo Speakers to name a few. Designed and built to survive harsh conditions and are perfectly suited for Aerospace , Commercial , Defence , Industrial Consoles , Marine Consoles , Medical Systems , Military , OEM , Radar Applications , System Integrators and other demanding applications. The typical lifetime of an RD-1042-ISC 10.4″ IP66 Stainless Chassis LCD Display is approximately 50,000 hours (typ).
RD-1042-ISC Features
  • Integrated Control Panel
  • OSD With Multi-Language Support
  • Wall Mount VESA Compliant ( 75 X 75 mm)
Dimensions
300.0 (L) x 255.0 (W) x 69.0 (D) mm
Connectivity
PC Signal 15 Pin female D-Sub x 1, PC Audio Stereo headphone jack x 1, Power Plug 12 VDC jack
Contrast Ratio
Display Brightness
400 cd/m2
Display Resolution
1024 x 768
Frequency Range
Fh: 30 to 82Khz, Fv: 60 to 75Hz
Input Power
Universal/ Auto-sensing, 90 to 260VAC, 50/60 Hz
Pixel Dimension
0.2055 (H) x 0.2055 (V) mm
Response Time
< 25 ms
Screensize
10.4"
Video Signal
Analog RGB (0.7/1.0 Vp-p, 75 ohms)
Viewing Angle
176 degree in horizontal & 176 in vertical (typ)
Do you need further details about the RUGGED RD-1042-ISC 10.4″ Industrial Rugged Display?
    • Rugged 24" LCD Display
    • Chassis Mount