RUGGED RD-1202-CM 12.1″ Industrial Rugged Display
The RD-1202-CM 12.1″ Chassis Mount TFT LCD Display has a host of features including OSD With Multi-Language Support ,Wall Mount VESA Compliant ( 75 x 75 mm),Integrated Stereo Speakers to name a few. Designed and built to survive harsh conditions and are perfectly suited for Aerospace , Commercial , Defence , Industrial Consoles , Marine Consoles , Medical Systems , Military , OEM , Radar Applications , System Integrators and other demanding applications. The typical lifetime of an RD-1202-CM 12.1″ Chassis Mount TFT LCD Display is approximately 50,000 hours (typ).
RD-1202-CM Features
  • Integrated Control Panel
  • OSD With Multi-Language Support
  • Wall Mount VESA Compliant ( 75 X 75 mm)
  • Integrated Stereo Speakers
Request a Quote
Product Type
Screen Size
Manufacturer
Country Of Manufacture
Taiwan
Certifications
CE, UL
Display Accessories Included
AC/DC Power Adapter
Active Display Area
245.8 (H) x 184.3 (V)
Aspect Ratio
Backlight Life
50,000 hours (typ)
Connectivity
15 Pin female D-Sub x 1, Stereo headphone jack x 1, 12 VDC jack
Contrast Ratio
Display Brightness
180 cd/m2
Display Resolution
1024 x 768
Frequency Range
Fh: 30 to 82Khz, Fv: 60 to 75Hz
Input Power
Universal/ Auto-sensing, 90 to260V AC, 50/60 Hz
Osd Control
No
Pixel Dimension
0.24 (H) x 0.24 (V) mm
Power Consumption
Operation 20 Watt ( Max ) Stand-by < 5 Watt
Response Time
< 16 ms
Screen Technology
LCD
Screensize
12.1"
Sync Signal
Separate Sync, Composite Sync, Sync on Green
Video Signal
Analog RGB (0.7/1.0 Vp-p, 75 ohms)
Viewing Angle
90 degree in horizontal & 65 in vertical (typ)
Operating Temperature
OPERATING: 0C to +40C
Storage Temperature
STOREAGE: -20C to +60C
Temperature Rating
OPERATING: 0C to +40C / STOREAGE: -20C to +60C
Aerospace, Industrial and Manufacturing, Marine and Offshore, Military and Defence
Do you need further details about the RUGGED RD-1202-CM 12.1″ Industrial Rugged Display?
  • Alternative Products
    • Water-Dust Proof: IP65 Front Side Sealed For Water-Dust Proof
    • Integrated Control Panel
    • Wall Mount VESA Compliant (100 X 100 mm)