RUGGED RD-12W2-IC 12″ Industrial Rugged Display
The RD-12W2-IC 12″ Chassis IP65 Front Widescreen LCD Display has a host of features including Integrated Control Panel,OSD With Multi-Language Support ,Wall Mount VESA Compliant ( 75 x 75 mm) to name a few. Designed and built to survive harsh conditions and are perfectly suited for Aerospace , Commercial , Defence , Industrial Consoles , Marine Consoles , Medical Systems , Military , OEM , Radar Applications , System Integrators and other demanding applications. The typical lifetime of an RD-12W2-IC 12″ Chassis IP65 Front Widescreen LCD Display is approximately 50,000 hrs (typ) .
RD-12W2-IC Features
  • Water-Dust Proof: IP65 Front Side Sealed For Water-Dust Proof
  • Integrated Control Panel
  • OSD With Multi-Language Support
  • Wall Mount VESA Compliant ( 75 X 75 mm)
Request a Quote
Product Type
IP Rating
Screen Size
Manufacturer
Country Of Manufacture
Taiwan
Certifications
CE, UL
Dimensions
316.7 (W) x 216.7 (H) x 58.0 (D) mm
Display Accessories Included
AC/DC Power Adapter
Active Display Area
261.12 (H) x 163.20 (V)
Aspect Ratio
Backlight Life
50,000 hrs (typ)
Connectivity
15 Pin female D-Sub x 1, Stereo Headphone Jack x 1, Power Jack x 1
Contrast Ratio
Display Backlight
CCFL Backlight
Display Brightness
400 cd/m2
Display Resolution
1280 x 800
Frequency Range
Fh: 30 to 82Khz, Fv: 60 to 75Hz
Input Power
Universal/ Auto-sensing, 90 to 260VAC, 50/60 Hz
Osd Control
No
Pixel Dimension
0.204 (H) x 0.204 (V) mm
Power Consumption
Operation: 18 Watt ( Max ) Stand-by <1 Watt
Response Time
< 15 ms (G-to-G)
Screen Technology
LCD
Screensize
12"
Sync Signal
Separate Sync, Composite Sync, Sync on Green
Video Signal
Analog RGB (0.7/1.0 Vp-p, 75 ohms)
Viewing Angle
130 degree in horizontal & 115 in vertical (typ)
Operating Temperature
OPERATING: 0C to +40C
Storage Temperature
STOREAGE: -20C to +60C
Temperature Rating
OPERATING: 0C to +40C / STOREAGE: -20C to +60C
Aerospace, Industrial and Manufacturing, Marine and Offshore, Military and Defence
Do you need further details about the RUGGED RD-12W2-IC 12″ Industrial Rugged Display?
  • Alternative Products
    • OSD Multi-Languages
    • Wall Mount Ready (VESA 75 X 75 mm)
    • Integrated Control Panel
    RD-2002PC-C2-C2
    • Rugged 20" LCD Display
    • Chassis Mount
    RD-1702PC-C2-C2
    • Rugged 17" LCD Display
    • Chassis Mount