RUGGED RD-1502-IC 15.1″ Industrial Rugged Display
The RD-1502-IC 15.1″ Chassis IP65 Front LCD Display has a host of features including Integrated Control Panel,OSD With Multi-Language Support ,Wall Mount VESA Compliant ( 75 x 75 mm) to name a few. Designed and built to survive harsh conditions and are perfectly suited for Aerospace , Commercial , Defence , Industrial Consoles , Marine Consoles , Medical Systems , Military , OEM , Radar Applications , System Integrators and other demanding applications. The typical lifetime of an RD-1502-IC 15.1″ Chassis IP65 Front LCD Display is approximately 50,000 hours (typ).
RD-1502-IC Features
  • OSD With Multi-Language Support
  • Wall Mount VESA Compliant ( 75 X 75 mm)
Connectivity
15 Pin female D-Sub x 1, Stereo Headphone Jack x 1, DC jack
Display Brightness
250 cd/m2
Frequency Range
Fh: 30 to 82Khz, Fv: 60 to 75Hz
Input Power
Universal/ Auto-sensing, 90 to 260VAC, 50/60 Hz
Power Consumption
Operation: 20 Watt ( Max ) Stand-by <2 Watt
Screensize
15.1"
Video Signal
Analog RGB (0.7/1.0 Vp-p, 75 ohms)
Viewing Angle
160 degree in horizontal & 150 in vertical (typ)
Do you need further details about the RUGGED RD-1502-IC 15.1″ Industrial Rugged Display?