RUGGED RD-17W2-IC 17″ Industrial Rugged Display
The RD-17W2-IC 17″ Chassis IP65 Front Widescreen LCD Display has a host of features including Integrated Control Panel,OSD With Multi-Language Support ,Wall Mount VESA Compliant ( 75 x 75 mm) to name a few. Designed and built to survive harsh conditions and are perfectly suited for Aerospace , Commercial , Defence , Industrial Consoles , Marine Consoles , Medical Systems , Military , OEM , Radar Applications , System Integrators and other demanding applications. The typical lifetime of an RD-17W2-IC 17″ Chassis IP65 Front Widescreen LCD Display is approximately 50,000 hours (typ).
RD-17W2-IC Features
  • Water-Dust Proof: IP65 Front Side Sealed For Water-Dust Proof
  • Integrated Control Panel
  • OSD With Multi-Language Support
  • Wall Mount VESA Compliant ( 75 X 75 mm)
  • Integrated Stereo Speakers
Dimensions
415.0 (W) x 276.0 (H) x 55.8 (D) mm
Active Display Area
367.2 (H) x 229.5 (V)
Aspect Ratio
Backlight Life
50,000 hours (typ)
Connectivity
PC Signal 15 Pin female D-Sub x 1, PC Audio Stereo headphone jack x 1
Display Brightness
300 cd/m2
Display Resolution
1440 x 900
Frequency Range
Fh: 30 to 82Khz, Fv: 60 to 75Hz
Input Power
Universal/ Auto-sensing, 90 to 260VAC, 50/60 Hz
Pixel Dimension
0.255 (H) x 0.255 (V) mm
Power Consumption
Power Plug: DC Power Jack, Operation 22 Watt ( Max ), Stand-by < 5 Watt
Response Time
< 8 ms
Screensize
17"
Video Signal
Analog RGB (0.7/1.0 Vp-p, 75 ohms)
Viewing Angle
130 degree in horizontal & 100 in vertical (typ)
Do you need further details about the RUGGED RD-17W2-IC 17″ Industrial Rugged Display?
  • Alternative Products
  • RD-3202PC-C2-OF2
    • Rugged 32" LCD Display