RUGGED RD-19W2PC-C2-C 19″ Industrial Rugged Display
RD-19W2PC-C2-C Features
  • Rugged 19" LCD Display
  • Chassis Mount
  • OSD With Multi-Language Support
  • Wall Mount VESA Compliant ( 75 X 75 mm)
  • Integrated Stereo Speakers
Dimensions
455.0 (L) x 328.0 (H) x 99.2 (D) mm
Active Display Area
408.24 (H) x 255.15 (V)
Aspect Ratio
Backlight Life
50,000 hours (typ)
Connectivity
PC Signal 15 Pin female D-Sub x 1, PC Audio Stereo headphone jack x 1, Power Plug AC power jack
Display Brightness
300 cd/m2
Display Resolution
1440 x 900
Frequency Range
Fh: 30 to 82Khz, Fv: 60 to 75Hz
Input Power
Power Input: 24V DC-IN (4-Din connector)
Pixel Dimension
0.284 (H) x 0.284 (V) mm
Power Consumption
Operation: 105W (typ)
Response Time
< 5 ms
Screensize
19"
Video Signal
Analog RGB (0.7/1.0 Vp-p, 75 ohms)
Viewing Angle
170 degree in horizontal & 160 in vertical (typ)
Operating Temperature
OPERATING: 0C to +50C
Temperature Rating
OPERATING: 0C to +50C / STOREAGE: -20C to +60C
Aerospace, Industrial and Manufacturing, Marine and Offshore, Military and Defence
Do you need further details about the RUGGED RD-19W2PC-C2-C 19″ Industrial Rugged Display?
    • 15" LCD Display, 8/16 Channel, Cat5 Port/ Db15 Port
    • 1U Rack Mount, Fit 19" Cabinet
    • Cascade Control Up To 256 Pcs
    • Integrated Control Panel
    RD-1702PC-C2-OF
    • 17" Display
    • Open Frame Display