RUGGED RKB-A120KP Industrial Rugged Keyboard
16 keys compact format IP67 dynamic water proof and vandal proof stainless steel industrial keypad with fully sealed industrial PCB with industrial electronics controller shielded & protected by stainless steel housing, with industrial PCB with carbon-on-gold key switch technology with long stroke (2.0mm) with extremely good tactile feeling for fast and accurate data input without any noise, top stainless steel plate with welded studs and water-tight gasket for easy mounting and tightening to enclosure or panel. Industrial Backlight (red/blue/white/green) optional. Which is good for outdoor application with direct rain and very harsh environments with humidity, much dynamic water, oil, dirt, salt mist etc, no rust risk and anti-salt spray corrosion. Dimensions: 120.0mm x 98.0mm (front panel)
RKB-A120KP Features
  • Rugged Panel Mount Keypad
  • IP67 Rated
  • Stainless Steel Construction
Country Of Manufacture
China
Case Material
Stainless Steel
Certifications
RoHS Compliant, CE and FCC, ESD
Custom Options Products
Keyboard Layout,Keyboard Language,Cable Type,Cable Length,Interface
Dimensions
120.0mm x 98.0mm
Housing Colour
Stainless Steel
Compatibility
All Windows, Linux, Unix, Mac OSX, Vxworks, Android
EMC
IEC 61000-4-2:2008?IEC 61000-4-3:2006+AI:2007+A2:2010?IEC 61000-4-4:2004
EMI
EN 55022: 2010
EMS
EN 55024:2010
Frontplate Material
Super Quality Sus304 Brushed Stainless Steel
Key Material
Carbon-on-Gold
Lifespan
> 5 years
Material (Bottom Plate)
Super Quality Sus304 Stainless Steel
MTBF
>50000H
MTTR
<30min
No. Of Keys
16
Operating Force
0.60N +/-0.10N (pressure point), 1.20 N+/-0.1N for key 14.0mm x 28.0mm (pressure point)
Power
+5V DC +/-5%
Supply Current
 20mA
Supply Voltage
+5V DC +/-5%
Switch / Key Travel
2.0mm
Length
120.0mm
Operating Temperature
Operating temperature:-20C to +60C
Storage Temperature
Storage temperature: -30C to +70C
Temperature Rating
Operating temperature:-20C to +60C - Storage temperature: -30C to +70C
Width
98.0mm