RUGGED RKB-A380-50-MTB-FN-1 Industrial Rugged Keyboard
82 keys compact format IP65 static vandal proof stainless steel industrial keyboard with IP65 static 50.0mm mechanical trackball module, industrial PCB with carbon-on-gold key switch technology with long stroke (2.0mm) with extremely good tactile feeling for fast and accurate data input without any noise, functional keys F1, F2, F3 ¦F10, F11, F12 are on the top line for easy operation, 3 IP65 dynamic sealed stainless steel mouse buttons designed for right & left clicking and scrolling up and down with ball rolling, stainless steel top plate with threaded bolts for top panel mounting solution. Dimension:380.0mm x 145.0mm(top panel)
RKB-A380-50-MTB-FN-1 Features
  • Rugged Panel Mount Keyboard
  • Integrated Trackball
  • IP65 Rated
  • Stainless Steel Construction
  • Customisation Available On Request
Request a Quote
Manufacturer
Certifications
RoHS Compliant, CE and FCC, ESD
Dimensions
380.0mm x 145.0mm (top panel)
Housing Colour
Stainless Steel
Humidity
30-90% Humidity Resistant
Ball Material
Compatibility
All Windows, Linux, Unix, Mac OSX, Vxworks, Android
EMC
IEC 61000-4-2:2008; IEC 61000-4-3:2006+AI:2007+A2:2010; IEC 61000-4-4:2004
EN 55024:2010
Frontplate Material
Super Quality Brushed Stainless Steel
Key Material
Key Spacing
14.0mm x 14.0mm for normal keys, 14.0mm x 28.0mm for enter key, 14.0mm x 100.0mm for space bar
Lifespan
> 5 years
Material (Bottom Plate)
Brushed & Oxidized Aluminium
No. Of Keys
82
Operating Force
0.6 N+/-0.1N for key 14.0mm x 14.0mm (pressure point ), 1.2 N+/-0.1N for key 14.0mm x 28.0mm (pressure point)
Pointing Device
Trackball
Power
+5V DC +/-5% appr. 20mA
Product Weight
2.0 KGs
Resolution
400DPI
Supply Current
appr. 30mA
Supply Voltage
+5V DC +/-5%
Switch / Key Travel
2.0mm
Trackball Diameter
50.0mm diameter
Length
380.0mm
Operating Temperature
Operating temperature:-20C to +60C
Storage Temperature
Storage temperature: -30C to +70C
Temperature Rating
Operating temperature:-20C to +60C - Storage temperature: -30C to +70C
Width
145.0mm