RUGGED RKB-B120-BL Industrial Rugged Keyboard
16 keys compact format IP65 dynamic vandal proof Stainless Steel industrial numeric keypad with industrial metal dome PCB electronics controller shielded & protected by stainless steel housing, industrial metal dome PCB with gold-on-gold key switch technology with short stroke 0.45mm with excellent tactile feeling for stable and accurate data input, top stainless steel plate with sealing gasket for easy & tight sealing and mounting to enclosure or panel, with threaded bolts under top stainless steel plate for top panel mounting solution. with backlight included
RKB-B120-BL Features
  • Backlight Metal Keyboard
  • Rugged Construction
  • Can Be Customised / Modified
Dimensions
120.0mm x 98.0mm (L x W )
Humidity
30-90% Humidity Resistant
Ball Material
Compatibility
All windows, Linux, Unix, Mac OSX
EMC
Compliance with the council IEC 61000-4-2:2008?IEC 61000-4-3:2006+AI:2007+A2:2010?IEC 61000-4-4:2004
Frontplate Material
1.5mm Thickness Super Quality Brushed Stainless Steel
Key Material
Metal
Key Spacing
14.0mm x 14.0mm for normal keys, 14.0mm x 28.0mm for enter key, 14.0mm x 70.0mm for space bar
Key Switch
Carbon-on-Gold key Switch Technology
Lifespan
> 5 Million Actuations
Material (Bottom Plate)
3.0mm Thickness Brushed & Oxidized Aluminium
No. Of Keys
16
Operating Force
0.6 N+/-0.1N for key 14.0mm x 14.0mm (pressure point ), 1.2 N+/-0.1N for key 14.0mm x 28.0mm (pressure point)
Pointing Device
Trackball
Power
+5V DC +/-5% appr. 20mA
Product Weight
0.80KGs
Resolution
400 DPI
Supply Current
appr. 30mA
Supply Voltage
+5V DC +/-5%
Switch / Key Travel
2.0mm
Trackball Diameter
38.0mm
Length
420.0mm
Temperature Rating
STORAGE: 30C to +70C OPERATING: 20C to +60C
Width
145.0mm