RUGGED RKB-M130-OTB Industrial Rugged Keypad
15 Keys IP65 sealed & Ruggedized Silicone Rubber Industrial Numeric keypad with integrated sealed and ruggedized IP68 dynamic washable 25.0mm optical trackball module with 800 DPI for fast and accurate cursor position, industrial PCB with carbon-on-gold key switch technology with long stroke (1.50mm) with extremely good tactile feeling for fast and accurate data input without any noise, with panel mounting solution. Backlight optional. Dimensions: 130mm x 77.51mm (L x W )
RKB-M130-OTB Features
  • Rugged Panel Mount Keypad
  • Integrated Trackball
  • IP65 Rated
  • Various Keyboard and Language Layout Options
  • Customisation Available On Request
Request a Quote
Product Type
IP Rating
Manufacturer
Country Of Manufacture
China
Case Material
Black
Certifications
RoHS, CE and FCC, ESD
Custom Options Products
Keyboard Layout,Keyboard Language,Cable Type,Cable Length,Interface
Dimensions
410.0mm x 160.0mm
Housing Colour
Stainless Steel
Humidity
90% Humidity Resistant
Compatibility
All Windows and Macintosh Operating Systems
EMC
IEC 61000-4-2:2008; IEC 61000-4-3:2006+AI:2007+A2:2010; IEC 61000-4-4:2004
EMI
EN 55022: 2010
EMS
EN 55024:2010
Height
20.0-38.0mm
Key Material
Membrane
Key Spacing
13.0mm x 13.0mm
Key Switch
Carbon-on-Gold key Switch Technology
Lifespan
> 3 years
MTBF
>50000H
MTTR
<30min
No. Of Keys
108
Operating Force
1.0N for key 13.0mm x 13.0mm
Pointing Device
Touchpad
Power
+5V DC +/-5% appr. 30mA
Product Weight
1.30KGs
Resolution
40 counts / mm
Supply Current
appr. 30mA
Supply Voltage
+5V DC +/-5%
Switch / Key Travel
0.45mm
Length
130.00mm
Operating Temperature
Operating temperature:-20C to +60C
Storage Temperature
Storage temperature: -30C to +70C
Temperature Rating
Operating temperature:-20C to +60C - Storage temperature: -30C to +70C
Width
77.51mm