RUGGED RKB-M275TP-FN-BL Industrial Rugged Keyboard
89 keys IP65 dynamic sealed and ruggedized silicone rubber industrial keyboard with full keyboard functionalities with sealed & ruggedized tough touchpad for fast and accurate cursor position, 12 FN keys (F1, F2…F11, F12) are on top line for easy operation, with industrial PCB with carbon-on-gold key switch technology with long stroke (1.50mm) with extremely good tactile feeling for fast and accurate data input without any noise, with durable coating & antimicrobial keyboard surface withstand to most chemicals and liquids under harsh environment, FN + CLEAN combination key to lock/disable the keyboard for easy cleaning without needing to take away the keyboard from PC, industrial PCB with stainless steel back plate sealed and ruggedized with top industrial silicone cover & industrial PCB for ruggedized structure and easy mounting and sealing, stainless steel housing protects the electronics controller, industrial level with adjustable backlight included. Dimensions: 275.0mm x 169.60mm (top panel)
RKB-M275TP-FN-BL Features
  • Rugged Desktop Keyboard
  • Integrated Touchpad
  • IP65 Rated
  • Various Keyboard and Language Layout Options
  • Customisation Available On Request
Case Material
Plastic
Certifications
RoHS, CE
Dimensions
275.0mm x 169.60mm
Housing Colour
Stainless Steel
Humidity
1
Cable
Single-Cable Appx. 2.2 to 2.5m
Compatibility
All Windows, Linux, Unix, Mac OSX, Vxworks, Android
EN 55024:2010
Flammability
Flammability
Frontplate Material
Ruggedized With Top Industrial Silicone Cover
Height
9.1mm
Key Material
Membrane
Key Spacing
12.0mm x 13.0mm for normal keys, 23.4mm x 13.0mm for enter key, 68.0mm x 13.0mm for space bar key
Lifespan
> 3 years
Material (Bottom Plate)
Industrial Pcb With Stainless Steel Back Plate Sealed
No. Of Keys
89
Operating Force
1.0N for key 13.0mm x 13.0mm
Pointing Device
Touchpad
Power
+5V DC +/-5% appr. 30mA
Product Weight
1.30KGs
Resolution
800 DPI
Shock
3 x 11 ms pulses of 50g on each of 3 axes
Supply Current
17 mA
Supply Voltage
+5V DC +/-5%
Switch / Key Travel
1.50mm
Trackball Diameter
16.0mm
Vibration
POWER SPECTRAL DENSITY: 0.04g/Hz, FREQUENCY RANGE: 20Hz - 2kHz, DURATION OF TEST PER AXIS: 3 hours
Length
275.0mm
Operating Temperature
Operating temperature:-20C to +60C
Shock
Width
168.60mm