RUGGED RKB-M460TP-KP-FN-BL Industrial Rugged Keyboard
106 keys IP65 dynamic vandal proof industrial & military keyboard with full keyboard functionalities, with adjustable industrial backlight, integrated sealed & ruggedized tough touchpad for fast and accurate cursor position, numeric keypad and function keys (F1, F2F11,..F12) on the top line, with industrial PCB with carbon-on-gold key switch technology with key stroke 1.50mm with extremely good tactile feeling for fast and accurate input without any noise, red clean key lock/disable the keyboard for easy cleaning and washing without needing to take out the keyboard from PC, high quality durable black titanium electroplated on the top stainless steel plate optional, rear panel mounting solution.
RKB-M460TP-KP-FN-BL Features
  • Rugged Panel Mount Keyboard
  • Integrated Touchpad
  • IP65 Rated
  • Plastic Construction
Case Material
Plastic
Certifications
RoHS, CE and FCC, ESD
Dimensions
460.0mm x 129.5mm
Humidity
90% Humidity Resistant
Dimension with Trackball
380.0mm x 129.5mm
EN 55024:2010
Flammability
PRINTED CIRCUIT BOARD: 94 VOSILICONE OVERLAY: 94 HBINTERFACE CABLE: 94 V
Frontplate Material
1.5mm Stainless Steel Plate With Super Quality Durable Black Titanium Electroplated
Height
20.0mm
Key Spacing
11.4mm x 11.4mm for normal keys, 11.4mm x 24.3mm for enter key, 11.4mm x 71.8mm for space bar.
Lifespan
> 5 years
Material (Bottom Plate)
1.5mm Stainless Steel Plate
No. Of Keys
106
Operating Force
0.8 N+/-0.1N for normal key with 12.0mm x 13.0mm(pressure point), 1.6 N+/-0.1N for key 23.4mm x 13.0mm (pressure point)
Resolution
40 counts/mm
Shock
3x11 ms pulses of 50g on each of 3 axes
Supply Current
50mA for keyboard and touchpad without backlight.
Supply Voltage
+5V DC +/-5%
Switch / Key Travel
1.50mm
Trackball Diameter
38mm
Vibration
POWER SPECTRAL DENSITY: 0.04g/Hz, FREQUENCY RANGE: 20Hz - 2kHz, DURATION OF TEST PER AXIS: 3 hours
Length
460.0mm
Operating Temperature
Operating temperature:-20C to +60C
Shock
Width
129.5mm
Width
129.5mm