RUGGED RKB-M66KP-AC-BL-DWP Industrial Rugged Keypad
12 keys IP67 dynamic vandal proof dot matrix keypad with durable polymer keys and NVIS-compliant backlight included, with fully sealed matrix PCB with carbon-on-gold key switch technology with 2.0mm long stroke with extremely good tactile feeling for fast and accurate input without any noise, matrix PCB with socket on the back for connecting electronics controller, top original stainless steel plate with water-tight gasket for easy sealing and tightening with cabinet, and threaded bolts under top original stainless steel plate for top panel mounting solution. Which is good for outdoor application with direct rain and very harsh environments with humidity, much dynamic water, oil, dirt, salt mist etc, no rust risk and anti-salt spray corrosion. DIMENSIONS: 66.0mm x 88.0mm (top panel)
RKB-M66KP-AC-BL-DWP Features
  • Rugged Panel Mount Keypad
  • IP67 Rated
  • IP65 Rated
  • Plastic Construction
Request a Quote
Product Type
IP Rating
Manufacturer
Case Material
Silicone Rubber
Certifications
RoHS Compliant, CE and FCC
Dimensions
66.0mm x 88.0mm
Humidity
30-90% Humidity Resistant
Dimension with Trackball
380.0mm x 129.5mm
EN 55024:2010
Flammability
PRINTED CIRCUIT BOARD: 94 VOSILICONE OVERLAY: 94 HBINTERFACE CABLE: 94 V
Frontplate Material
Brushed Stainless Steel
Height
20.0mm
Key Spacing
14.0mm x 14.0mm
Lifespan
> 5 years
Material (Bottom Plate)
1.5mm Stainless Steel Plate
No. Of Keys
12
Operating Force
0.6 N+/-0.1N for key 14.0mm x 14.0mm
Resolution
40 counts/mm
Shock
3x11 ms pulses of 50g on each of 3 axes
Supply Current
Under 30mA
Supply Voltage
+5V DC +/-5%
Switch / Key Travel
2.0mm
Trackball Diameter
38mm
Vibration
POWER SPECTRAL DENSITY: 0.04g/Hz, FREQUENCY RANGE: 20Hz - 2kHz, DURATION OF TEST PER AXIS: 3 hours
Length
88.0mm
Operating Temperature
Operating temperature:-20C to +60C
Shock
Width
66.0mm