RUGGED RKP-B55-BT Industrial Rugged Keypad
This keypad features an industrial metal dome PCB electronics controller, fully shielded and protected by a stainless steel housing. Designed for robust and accurate data input, it utilises gold-on-gold key switch technology with a short stroke of 0.45mm, delivering excellent tactile feedback.
Dimensions: 55.0mm x 55.0mm (front panel)
RKP-B55-BT Features
  • Rugged Panel Mount Keypad
  • IP65 Rated
  • Stainless Steel Construction
Request a Quote
Product Type
IP Rating
Manufacturer
Country Of Manufacture
China
Case Material
Stainless Steel
Certifications
RoHS, CE
Custom Options Products
Cable Type,Cable Length,Interface,Keypad Layout
Dimensions
55.0mm x 55.0mm
Humidity
95% Humidity Resistant
Base plate Material
Epoxy resin gilding
Compatibility
All Windows and Macintosh Operating Systems
EMC
IEC 61000-4-2:2008; IEC 61000-4-3:2006+AI:2007+A2:2010; IEC 61000-4-4:2004
EMI
EN 55022: 2010
EMS
EN 55024:2010
Frontplate Material
Alloy Chrome-Plated Button And Framework
Key Material
Key Switch
Lifespan
> 5 Million Actuations
Material (Bottom Plate)
Natural Electrical Conductive Silicon Rubber
MTBF
>50000H
MTTR
<30min
No. Of Keys
16
Operating Force
160-180 grams, nimble dial-up
Supply Voltage
+5V DC +/-5%
Switch / Key Travel
0.45mm
Length
55.0mm
Operating Temperature
Operating temperature:-20C to +60C
Storage Temperature
Storage temperature: -30C to +70C
Temperature Rating
Operating temperature:-20C to +60C - Storage temperature: -30C to +70C
Width
55.0mm