Winmate R12IAD3S-IPM2 12.1 Inch Front IP65 Panel PC
R12IAD3S-IPM2 Features
- 12.1” 1024 x 768 Resolution Front IP65 PC
- 12th Gen Intel® Core™ i5-1235U processor
- 1 x SODIMM, DDR5 4800MHz, support up to 32GB
- Integrated Dual 2.5 Gigabit Ethernet
- Multiple I/Os, 2 x USB 3.2 Gen2x1, 2 x Serial Ports
- Front IP65
- 12 V DC Power input
Request a Quote
Product Type
IP Rating
Screen Size
Manufacturer
Country Of Manufacture
Taiwan
Size
12.1 inches
Touch / Glass
Resistive Touch Screen (Optional) Protection Glass Without Touch Function (Optional)
Resolution
1024x768
Panel Brightness
500.0 nits
Contrast Ratio
1000:1
View Angles
Active Area
245.76x184.32 mm
Processor
Intel® Core™ i5-1235U 3.3GHz(up to 4.40 GHz)
Memory
1 x SO-DIMM- DDR5 4800 MHz- 8GB 16GB (Optional) 32GB (Optional)
Storage
1 x M.2 2280 M-Key NVMe SSD 256GB 512GB (Optional) 1TB (Optional) 2TB (Optional) 1 x SATA III for 2.5" SSD/HDD up to 2TB (Optional)
Ethernet controller
2 x Intel® Ethernet Controller
Security
TPM 2.0
Operating System
WLAN
Support (Optional)
BT
Support (Optional)
Dimension
324 x 274 x 67 mm
Cut out
302 x 234.3 mm
Weight
2.6 kg
Mounting
Panel mount VESA mount (Optional)
Enclosure
Metal Housing
Cooling System
Fanless Design
Operating Humidity
10% to 90% RH- Non Condensing
Operating Temperature
0°C to 50°C
Storage Temperature
-10°C to 60°C
IP rating
Front IP65
Certification
CE- FCC
USB Port
2 x USB3.2 Gen2x1 (Type-A)
Serial Port
1 x RS232/422/485 (Default RS232) 1 x RS232
LAN
2 x 2.5 Giga LAN RJ45 Connector
Video
1 x HDMI 2.0 (Optional)
Audio
2 x Speaker
Expansion Port
1 x M.2 2280 M-Key Slot (for NVME SSD) 1 x M.2 2230 E-KeySlot (for Wi-Fi Module)
Indicator
1 x LED Indicator for power 1 x LED Indicator for storage
Brightness Knob
1 x Brightness Adjustment Knob
Power Input
1 x 12V DC- 2.5φ DC jack
Button
1 x Power Button 1 x Reset Button
Accessory
100~240V AC to DC Adapter Power Cord VESA screws Mounting clips
Power Rating
12V DC
Adapter
12V 120W"