Digi IX10-00G4 Cellular Router
IX10-00G4 Features
  • Compact and economical cellular routing platform
  • Redundant connectivity with dual SIMs and Digi SureLink
  • Built-in Digi TrustFence for device security, device identity and data privacy
  • Ethernet port and single RJ-45 serial port (RS-232/485)
  • Digi Remote Manager platform for easy setup, mass configuration and out-of-band management
  • Global bands and single part number to simplify global distribution, deployment and management
Request a Quote
Manufacturer
Country Of Manufacture
United States
Approvals / Certifications
IEC62368-1, CB, EN62311, ROHS3
Box Content
Digi IX10-00G4 - LTE Cat 4 Global, (1) Ethernet, RS-232/485
Case Material
Metal
Cellular Connectors
(2) 50 SMA (center pin: female)
Custom Options Products
Case Colour,Conformal Coating,Laser Etching,Power Supply,Mounting Options
Dimensions
(L X W X H) 118 mm x 88 mm x 35 mm (4.65 in x 3.46 in x 1.38 in)
Emissions / Immunity
Ethernet
(1) RJ-45; 10/100 Mbps (auto-sensing)
Housing Colour
Black
Humidity
5% to 95% (non-condensing)
Local Management
WebUI (HTTP/HTTPS); CLI (Telnet, SSH)
LTE (G4)
LTE Cat 4: B1, B2, B3, B4, B5, B7, B8, B12, B13, B18, B19, B20, B25, B26, B28, B38, B39, B40, B41; 3G: B1, B2, B4, B5, B6, B8, B19; 2G EDGE / GPRS: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
Management/Troubleshooting Tools
Memory
256 MB RAM, 256 MB flash
Power Supply
9 - 30 VDC, 1.0 A maximum - 2.5 W typical (idle); 6 W typical (peak Tx/Rx)
Serial I/O
Operating Temperature
Minus 40 degrees celsius to 70 degrees celsius; device performance may be impacted above 50C (122 F)