iBASE BYTEM-121-PC Panel PC
BYTEM-121-PC 12.1″ Flat Bezel Projected Capacitive Panel PC
BYTEM-121-PC Features
  • Supports Intel Atom Processor
  • Very Low Power Consumption
  • Flat Panel Design With Projected Capacitive Touch
  • 9V~30V DC Wide-Range Power Input (For 10.1", 12.1" Size)
  • IP65 Front-Panel Waterproof Protection
  • Projected Capacitive Touch
Request a Quote
IP Rating
Operating System
Processor
Manufacturer
Country Of Manufacture
Taiwan
Case Material
Aluminum
Certifications
CE, RoHS compliant
Custom Options Products
Interface,Processor,Memory,Storage,Connections,Operating System
Dimensions
317 x 255 x 59.6
Humidity
10-90% Humidity Resistant (non-condensing)
Operating System
Windows
Operating Temperature
0C~ 40C(with HDD/CFast)/ 0C~ 50C (with SSD)
Ordering Info
BYTEM-121-PC 12.1" Flat Panel Design Panel PC with IB897, Intel Atom E3845 1.91 GHz,DDR3L SO-DIMM 4GB, 32G SSD, projected capacitive touch, w/o power adaptor Power adaptor (option) AC 90V~240V input, 12V DC output 84W power adaptor
Additional Graphics
None
Audio
None
Backlight Lifetime(hrs)
30000
BIOS
AMI
Built-in Speaker/MIC
2x Speaker
Chassis Material
Aluminum sliver with front bezel hairline
Construction
Aluminum front bezel and white steel back cover with aluminum heat-sink
Contrast
Digital I/O
Display Interface
1x DP port
Display Type
12.1" TFT-LCD
Expansion Slot
H/W Monitor
Yes
HDD
1x 2.5" SATA2
Internal Expansion Bus
1x Mini PCI-E half/full size 1x Mini PCI-E half size
Interface
USB
Keyboard/Mouse
LAN
2x Gigabit LAN (RJ45)
Light Transmission (%)
85
Luminance (cd/m2)
350
Max. Color
16.7M
Max. Resolution
1024 x 768
Membrane Control
Memory
4x DDR3 DIMM Max. 32GB, up to 1600MHz ECC or non-ECC
Mounting
VESA 75 x 75mm
Mounting Type Filter
VESA
Onboard Expansion Bus
Operating System Support
Windows 8 32/64bit, Windows 7 Pro for Embedded 64bit, WES7 64bit
Point of touch
2
Power
1x 3pin DC power connector 1x Power on/off switch
Power Button
Rock switch
Power Input
9~30V DC input
Power Input Range
12V~24V DC
Processor, Chipset
Intel C226 PCH
Removable Slot
1x 2.5" SATA HDD easy accessible, default 32G SSD