iBASE IPPC17A9-RE Panel PC
IPPC17A9-RE Features
  • Modularized Panel PC
  • Intel 3rd Generation Core Processor
  • IP65 Front Bezel
  • Long Life Rtc Battery
Request a Quote
IP Rating
Operating System
Processor
Manufacturer
Country Of Manufacture
Taiwan
Case Material
Aluminum
Certifications
CE, RoHS compliant
Custom Options Products
Interface,Processor,Memory,Storage,Connections,Operating System
Dimensions
430 x 365 x 109.5
Humidity
5%-90% @ 45C (non-condensing)
Operating System
Windows
Operating Temperature
0C~ 45C
Ordering Info
IPPC17A9-RE 17タン Modular Panel PC with resistive touch Intel Core i3-2340UE 1.3GHz CPU, 4GB DDR3-1333 SO-DIMM, 320G HDD, 12V-24V wide range DC input, w/o power adaptor Power adaptor AC 90~240V input, 12V DC output 84W power adaptor IBASE P/N: A005PS084W0050000P
Additional Graphics
VGA
Audio
1x Line-out micro jack 1x Mic-in micro jack
Backlight Lifetime(hrs)
50000
Built-in Speaker/MIC
None
Chassis Material
Aluminum front bezel and SGCC back cover with aluminum heat-sink
Construction
Aluminum & SPCC
Contrast
Digital I/O
1x Digital I/O
Display Interface
1x DVI-I
Display Type
17" TFT-LCD
Expansion Slot
2x PCI slot
HDD
1x 2.5" SATA
Internal Expansion Bus
1x Mini PCI-E half/full size
Interface
USB
Keyboard/Mouse
None
LAN
2x RJ45 for GbE LAN
Light Transmission (%)
81
Luminance (cd/m2)
350
Max. Color
16.7M
Max. Resolution
1280 x 1024
Membrane Control
Memory
2x DDR3 1333 SO-DIMM up to 16GB
Mounting
Panel and VESA 75x75mm / 100x100mm
Mounting Type Filter
VESA, Panel Mount
Onboard Expansion Bus
2x Mini PCI-E half/full size
Operating System Support
Windows Embedded Standard 7, Windows 7 Pro for Embedded
Point of touch
1
Power
1x 3pin DC power connector
Power Button
Rock switch
Power Input
12~24V DC input
Power Input Range
12V DC
Processor, Chipset
Intel Core i3-2340UE 1.3 GHz