iBASE IPPC17B9-RE Panel PC
The IPPC17B9-RE is a Heavy-Duty Industrial Panel PC powered by an Intel Core i3-2340UE 1.3GHz processor
IPPC17B9-RE Features
  • Fanless Design Modularized Panel PC
  • IP65 Front Panel Protection
  • 5-Wire Resistive Touch Panel
  • Slim & Compact Design
Dimensions
430 x 365 x 118.1
Humidity
10-90% Humidity Resistant (non-condensing)
Operating Temperature
0C~ 50C(with SSD)/ 0C~ 40C(with HDD)
Ordering Info
IPPC17B9-RE 17タン Modular Panel PC with resistive touch Intel Core i3-2340UE 1.3GHz CPU, 4GB DDR3-1333 SO-DIMM, 320G HDD, 12V-24V wide range DC input, w/o power adaptor Power adaptor AC 90~240V input, 12V DC output 84W power adaptor IBASE P/N: A005PS084W0050000P
Audio
MIC in/ Line out phone jack
Construction
Aluminum front bezel and black steel back cover with aluminum heat-sink
Display Interface
1x DVI-I
Display Type
17" TFT-LCD
Expansion Slot
2 x PCI slot
HDD
1x 2.5" SATA2
LAN
2x GbE LAN RJ-45
Memory
2x DDR3 1333 SO-DIMM Up to 16GB
Mounting
Panel and VESA 75x75mm / 100x100mm
Onboard Expansion Bus
2x Mini PCI-E half/full size
Power
1x 3pin DC power connector 1x Power on/off rock switch
Power Input
12V~24VDC input
Power Input Range
12V DC
Processor, Chipset
Intel Core i3-2340UE 1.3GHz
Removable Slot
1x CFAST slot
RS-232/422/485 Selectable under BIOS
1
Serial/Parallel
3x D-SUB9 COM1/COM2/COM3
Thermal Design
Fanless
Touch Type
Resistive
Touch Type Filter
Resistive
USB
2x USB 2.0 2x USB 3.0
USB 2.0
4
USB 3.0
0
View Angle (H/V)
Wireless
Optional Wi-Fi/BT
Processor
Intel
Storage Temperature
-20C~60C
Industrial and Manufacturing
Do you need further details about the iBASE IPPC17B9-RE Panel PC or require a custom solution?
  • Alternative Products
    • Supports Intel Atom Processor
    • Very Low Power Consumption
    • Flat Panel Design With Projected Capacitive Touch
    • 12.1" Projected Touch Panel PC