InduKey TKC-19200-DREHGEBER Keyboard Decoder
TKC-19200-DREHGEBER Features
  • Freely Programmable Decoder
  • With Rotary Encoder Function
  • USB Connection
  • Individual Modifications On Demand
  • Customisation Available On Request
Request a Quote
Product Type
Format
IP Rating
Manufacturer
Country Of Manufacture
Germany
Backlight
Red
Case Material
ABS Polycarbonate
Certifications
RoHS Compliant, CE
Custom Options Products
Keyboard Layout,Keyboard Language,Cable Type,Cable Length,Interface
Dimensions
65 x 50 x 10 mm
Housing Colour
Black
Humidity
100% Humidity Resistant
Cable
LENGTH: 4 ft coiled (1.2m) DESIGN: PS/2 or USB Cable
Compatibility
All Windows and Macintosh Operating Systems
Flammability
PRINTED CIRCUIT BOARD: 94 VO SILICONE OVERLAY: 94HB INTERFACE CABLE: 94 VO
Function Keys
24 Keys
Input
Pin Header 2 x 17-pole 2.54 (2-row)
Interface Connector
MICS/SMD4
Key Feedback
Tactile with Mechanical Snap
Key Material
Epoxy
Key Switch
MATERIAL: Epoxy-Coated Industrial Silicone Rubber LIFE: Greater than 10 Million Cycles TRAVEL: 0.055 in. (1.4mm) ACTUATION FORCE: 7.03 oz. +/- 0.70 oz. (200g +/- 20g) FEEDBACK: Tactile with Mechanical Snap
Layers
2
Lifespan
>10 Million Actuations
No. Of Keys
142
Pointing Device
No Pointer
Power
PS/2: KEYBOARD: 200mA@5V (from Keyboard port) USB: 200mA@5V (from CPU port)
Product Weight
15 g
Programmable
Programmable
Shock
3 x 11 ms Pulses of 50g on each of 3 Axes
Supply Current
10 mA
Supply Voltage
5 V DC
Switch Force
200g (+/- 20g)
Switch / Key Travel
0.055 in (1.4mm)
Vibration
POWER SPECTRAL DENSITY: 0.04g/Hz FREQUENCY RANGE: 20Hz - 2 kHz DURATION OF TEST PER AXIS: 3 hours