PrehKeyTec SIK-2500-WHITE Keyboard
SIK-2500-WHITE Features
  • Acoustic Feedback
  • Red Backlit Keys
  • Water Resistant
  • Wear Resistant Lettering
  • Sensitivity Adjustable
  • IP65 Rated
  • Soft Touch Tactile Keys & Latex Free
Country Of Manufacture
Germany
Backlight
No Backlight
Case Material
ABS Polycarbonate
Certifications
CE, EN55022, FCC Part 15 Subpart B Class A, EDI DIN EN 61000-4-2, DIN EN 61000-4-3, EN 60601-1-2
Custom Options Products
Keyboard Layout,Keyboard Language,Cable Type,Cable Length,Interface
Dimensions
381.4mm x120.4mm x 19mm (W x D x H)
Extended Warranty
Available On Request
Housing Colour
White
Humidity
100% Humidity Resistant
Cable
Single-Cable USB Appx. 1.6m-2m
Compatibility
All Windows 2000 and above, Macintosh & Linux Operating Systems
EMI
EN55022, FCCPart 15 Subpart B Class A
Flammability
PRINTED CIRCUIT BOARD: 94 VO SILICONE OVERLAY: 94HB
Function Keys
12 Keys
Key Feedback
Tactile with Mechanical Snap
Key Material
Silicone Rubber
Key Switch
Carbon Contact Technology
LED Indicators
2 status LEDs (NUM and CAPS)
Lifespan
>1 Million Actuations
No. Of Keys
104
Pointing Device
Touchpad
Power
+5V DC +/-5% appr (500 mA inlcuding illumination)
Product Weight
0.7
Shock
3 x 11 ms Pulses of 50g on each of 3 Axes
Switch Force
200g (+/- 30g)
Switch / Key Travel
0.055 in (1.4mm)
Switching membrane
Silicone Membrane
Temperature Range
STORAGE: -40C to +60Cï¾  OPERATING: 0C to +50C
Vibration
POWER SPECTRAL DENSITY: 0.04g/Hz FREQUENCY RANGE: 20Hz - 2 kHz DURATION OF TEST PER AXIS: 3 hours
Length
88.0mm
Shock
Temperature Rating
STORAGE: -20C to +70Cï¾  OPERATING: 5C to +50C
Width
88.0mm