Cursor Controls R50-SERIES Trackball
The large diameter 50mm (2″) ball provides
accurate control and precise pixel movement for control room applications.
R50-SERIES Features
  • Sealing Options To IP65 (NEMA)
  • Rugged Professional Trackerball
  • Sealed Membrane Panel
  • Quadrature, Sun, RS232 Or USB Or PS2
  • High Grade Stainless Steel Shafts and Bearings
  • Various Top Plate Configurations and Ball Colours
  • Custom Connector Options
Request a Quote
Manufacturer
Country Of Manufacture
United Kingdom
Case Material
Aluminum
Certifications
CE, RoHS compliant
Custom Options Products
Cable Type,Cable Length,Interface,Trackball Colour
Housing Colour
Black
Humidity
30% min, 95% max, non-condensing
Storage Temperature
Storage Temperature -25C to + 85 C
Temperature Rating
Operating Temperature 0C to +70C
Ball
Thermoset Phenolic, 50mm
Ball Load
200N Maximum downward pressure (20Kg) @ 20C
Ball Rotation
Continuous and reversible in any direction
Ball Speed
200 RPM maximum
Housing Material
Case - coated steel (pearl white)
Finger plate - polyester membrane on aluminium
Mounting Filter
Rear Mount
Mounting Position
Horizontal to 30(non-sealed versions)
Horizontal to 90° rear elevation (sealed)
Power
PS/2 - 5 V DC +/- 5%
RS232 - +/- 12 V DC