Robustel R2000 Enterprise VPN Router
R2000ENT Features
  • Voice call/RS-232/RS-485 (choose one only) shared across an RJ-11 port
  • Voice call and data transmission being used simultaneously, depending upon your ISP network
  • Supports GSM and VoLTE(optional) for voice traffic
  • Embedded dual module supporting two SIM cards online simultaneously
  • WAN port supporting PD feature compatible with 802.3at.
  • RobustOS + SDK + App
  • IPsec/OpenVPN/GRE/L2TP/PPTP/DMVPN
  • Management and maintenance via Web/CLI/SMS
Country Of Manufacture
China
Antenna Connectors
SMA-K
Approvals / Certifications
CE, RoHS 2.0, WEEE
Available Apps
L2TP, PPTP, DMVPN, VRRP, QoS, Captive Portal, WLAN Multi AP, SNMP, RCMS, Language
Case Material
Metal
Cellular Connectivity
GSM/GPRS/EDGE/WCDMA/HSDPA/HSUPA/HSPA+/DC-HSPA+/TD-SCDMA/CDMA (CDMA 1X/EVDO)/FDD LTE/TDD LTE
Cellular Connectors
4 (MAIN1 + AUX1 + MAIN2 + AUX2)
Custom Options Products
Device Interface Serial Port
1 x RS-232/RS-485 with an RJ-11 interface
Device Interface USB Host
1 x USB 2.0 port up to 480 Mbps
Dimensions
193 x 113 x 32 mm
Ethernet Ports
4 x LAN + 1 x WAN (10/100 Mbps) - Supports 802.3 at PD feature (optional)
Firewall
DMZ, anti-DoS, Filtering (IP/Domain name/MAC address), Port Mapping, Access Control
Housing Colour
Black
Humidity
5% to 95% (non-condensing)
Magnet Isolation Protection
4 KV
Management/Troubleshooting Tools
Web, CLI, SMS
Operating Temperature
Minus 25 degrees celsius to 70 degrees celsius
Others
Serial port Transparent, TCP server/client, UDP, Modbus RTU Gateway
Power Consumption
Idle: 350 mA@12 V - Data link: 500 mA (peak) @12 V
Power Input
Input voltage 9 to 36V DC
Power Supply Connector
2.1 mm DC Jack socket
Receiving Sensitivity
802.11b -93 dBm, 802.11g -90 dBm 802.11n (20 MHz) -88 dBm 802.11n (40 MHz) -85 dBm
Reset Button
1 x RST
RF Output Power
802.11b 19 dBm, 802.11g 19 dBm 802.11n (20 MHz) 18 dBm 802.11n (40 MHz) 17 dBm
SIM Slots
2 Mini SIM (2FF)
SLIC
Ring voltage: 40 to 90 Vpk configurable Ring frequency: 20 to 25 Hz Ring waveform: sine wave Maximum ringer load: 5 ringer equivalence numbers (RENs) On-hook voltage (tip/ring): -46 to -56V Off-hook current: 18 to 20 mA Terminating impedance: configurable
Network Protocols
Status LED
Storage Temperature
Minus 40 degrees celsius to 85 degrees celsius
Voice Interface Connector
RJ11 (also be used for landline telephone power supply)
Voice Interface Ports
1 x Voice call(only SIM1 support)
Voice Interface Standards
ITU Q.512 (SLIC) ITU K.20 (overcurrent and overvoltage protection)
VPN Tunnel
IPsec, OpenVPN, GRE
WI-FI Connectors
RP-SMA-K
WI-FI Data Speed
2*2 MIMO, up to 300 Mbps
WI-FI Encryption
64/128 AES, TKIP
WI-FI Frequency Bands
2.412 2.484 GHz (2.4 GHz ISM band)