RUGGED RD-1202-PM 12.1″ Industrial Rugged Display
The RD-1202-PM 12.1″ Panel Mount TFT LCD Display has a host of features including OSD With Multi-Language Support ,Wall Mount VESA Compliant ( 75 x 75 mm),Integrated Stereo Speakers to name a few. Designed and built to survive harsh conditions and are perfectly suited for Aerospace , Commercial , Defence , Industrial Consoles , Marine Consoles , Medical Systems , Military , OEM , Radar Applications , System Integrators and other demanding applications. The typical lifetime of an RD-1202-PM 12.1″ Panel Mount TFT LCD Display is approximately 50,000 hours (typ).
RD-1202-PM Features
  • Integrated Control Panel
  • OSD With Multi-Language Support
  • Wall Mount VESA Compliant ( 75 X 75 mm)
Product Type
IP Rating
CE, UL
Dimensions
350 (W) x 284 (H) x 60 (D) mm
Connectivity
15 Pin female D-Sub x 1, Stereo headphone jack x 1, 12 VDC jack
Contrast Ratio
Display Brightness
200 cd/m2
Frequency Range
Fh: 30 to 82Khz, Fv: 60 to 75Hz
Input Power
Universal/ Auto-sensing, 90 to 260VAC, 50/60 Hz
Power Consumption
Operation 22 Watt ( Max ), Stand-by < 5 Watt
Response Time
< 25 ms
Screensize
12.1"
Video Signal
Analog RGB (0.7/1.0 Vp-p, 75 ohms)
Viewing Angle
140 degree in horizontal & 120 in vertical (typ)
Do you need further details about the RUGGED RD-1202-PM 12.1″ Industrial Rugged Display?
    • Wall Mount VESA Compliant (400 X 200 mm)
    • Water-Dust Proof: IP65 Front Side Sealed For Water-Dust Proof
    • Rugged 17" LCD Display
    • Chassis Mount