RUGGED RD-2402PC-C2-C 24″ Industrial Rugged Display
RD-2402PC-C2-C Features
  • Rugged 24" LCD Display
  • Chassis Mount
Request a Quote
Product Type
Screen Size
Manufacturer
Country Of Manufacture
Taiwan
Certifications
CE, UL
Dimensions
TBD
Display Accessories Included
AC/DC Power Adapter
Active Display Area
518.4 (H) x 324.0 (V)
Aspect Ratio
Backlight Life
50,000 hours (typ)
Contrast Ratio
Display Brightness
300 cd/m2
Display Resolution
1920 x 1080
Input Power
Power Input: 24V DC-IN (4-Din connector)
Osd Control
No
Pixel Dimension
0.27 (H) x 0.27 (V) mm
Power Consumption
Operation: 115W (typ)
Response Time
< 2 ms (G-to-G)
Screen Technology
LCD
Screensize
24"
Viewing Angle
170 degree in horizontal & 170 in vertical (typ)
Operating Temperature
OPERATING: 0C to +50C
Storage Temperature
STOREAGE: -20C to +60C
Temperature Rating
OPERATING: 0C to +50C / STOREAGE: -20C to +60C
Aerospace, Industrial and Manufacturing, Marine and Offshore, Military and Defence
Do you need further details about the RUGGED RD-2402PC-C2-C 24″ Industrial Rugged Display?
  • Alternative Products
    • 17" Display
    • Suitable For Rackmount
    • OSD With Multi-Language Support
    RD-2002PC-C2-C2
    • Rugged 20" LCD Display
    • Chassis Mount
    • Wall Mount VESA Compliant ( 75 X 75 mm)
    • OSD Multi-Languages
    • Wall Mount Ready (VESA 75 X 75 mm)
    • Integrated Control Panel