RUGGED RD-1562-SPM 15.6″ Industrial Rugged Display
The RD-1562-SPM 15.6″ Wide Stainless Panel Mount LCD Display has a host of features including Wall Mount ready (VESA 75 x 75 mm) ,, to name a few. Designed and built to survive harsh conditions and are perfectly suited for Aerospace , Commercial , Defence , Industrial Consoles , Marine Consoles , Medical Systems , Military , OEM , Radar Applications , System Integrators and other demanding applications. The typical lifetime of an RD-1562-SPM 15.6″ Wide Stainless Panel Mount LCD Display is approximately 35,000 hrs (typ).
RD-1562-SPM Features
  • OSD Multi-Languages
  • Wall Mount Ready (VESA 75 X 75 mm)
  • Wall Mount VESA Compliant ( 75 X 75 mm)
  • Integrated Stereo Speakers
Dimensions
450.0 (W) x 305.0 (H) x 60.0 (D) mm
Active Display Area
344.23 (H) x 193.53 (V)
Aspect Ratio
Backlight Life
35,000 hrs (typ)
Connectivity
27 Pin female D-Sub x 1, Stereo headphone jack x 1
Display Brightness
200 cd/m2
Display Resolution
1366 x 768
Frequency Range
Fh: 30 to 82Khz, Fv: 50 to 75Hz
Input Power
External AC to 12VDC Adapter
Pixel Dimension
0.2588 (H) x 0.2588 (V)
Power Consumption
Operation 28 watt, / <= 1 watt
Response Time
< / = 8ms (G to G)
Screensize
15.6"
Video Signal
Analog RGB (0.7/1.0 Vp-p, 75 ohms)
Viewing Angle
90 degree in horizontal/ 50 degress in Vertical
Do you need further details about the RUGGED RD-1562-SPM 15.6″ Industrial Rugged Display?
    • OSD With Multi-Language Support
    • Water-Dust Proof: IP65 Front Side Sealed For Water-Dust Proof
    • Integrated Control Panel
    • OSD Multi-Languages