RUGGED RKB-A290-FN-1 Industrial Rugged Keyboard
79 keys compact format IP65 static vandal proof stainless steel industrial keyboard, industrial PCB with carbon-on-gold key switch technology with long stroke (2.0mm) with extremely good tactile feeling for fast and accurate data input without any noise, function keys F1, F2, F3 ¦F10, F11, F12 are on the top line for easy operation, stainless steel top plate with threaded bolts for top panel mounting solution. DIMENSIONS: 290.0mm x 145.0mm (front panel)
RKB-A290-FN-1 Features
  • Rugged Panel Mount Keyboard
  • IP65 Rated
  • Stainless Steel Construction
  • Various Keyboard and Language Layout Options
  • Customisation Available On Request
Request a Quote
Manufacturer
Dimensions
290.0mm x 145.0mm
Housing Colour
Stainless Steel
Humidity
30-90% Humidity Resistant
Compatibility
All Windows, Linux, Unix, Mac OSX, Vxworks, Android
EMC
IEC 61000-4-2:2008; IEC 61000-4-3:2006+AI:2007+A2:2010; IEC 61000-4-4:2004
Frontplate Material
Super Quality Brushed Stainless Steel
Key Material
Key Spacing
14.0mm x 14.0mm for normal keys, 14.0mm x 28.0mm for enter key, 14.0mm x 100.0mm for space bar
Key Switch
Carbon-on-Gold key Switch Technology
Lifespan
> 5 years
Material (Bottom Plate)
Brushed & Oxidized Aluminium
No. Of Keys
79
Operating Force
0.6 N+/-0.1N for key 14.0mm x 14.0mm (pressure point ), 1.2 N+/-0.1N for key 14.0mm x 28.0mm (pressure point)
Pointing Device
Touchpad
Power
+5V DC +/-5% appr. 20mA
Product Weight
1.20KGs
Supply Current
appr. 20mA
Supply Voltage
+5V DC +/-5%
Switch / Key Travel
2.0mm
Length
290.0mm
Temperature Rating
Operating temperature:-20C to +60C - Storage temperature: -30C to +70C
Width
145.0mm
Aerospace, Industrial and Manufacturing, Marine and Offshore, Military and Defence
  • Alternative Products
  • RKB-A361-CTB-BT-Braille
    • Rugged Panel Mount Keyboard
    • Integrated Trackball
    • Stainless Steel (Black) Construction
    • IP65 Rated
    • Stainless Steel Construction
    • IP67 Advanced Medical Grade Waterproof Glass Keyboard
    • Multi-interface Keyboard. Works in USB, 2.4GHz RF or Bluetooth