RUGGED RKB-B255TP Industrial Rugged Keyboard
MINI 68 keys IP65 dynamic compact format vandal proof stainless steel industrial keyboard with sealed touchpad for fast and accurate cursor position with extremely smooth operation without any noise, 3 mouse buttons designed for right & left clicking and scrolling up and down with ball rolling, industrial metal dome PCB with gold-on-gold key switch technology with short stroke 0.45mm with excellent tactile feeling for stable and accurate data input, rear panel mounting.
RKB-B255TP Features
  • Compact Panel Mounted Metal Keyboard
  • Rugged Construction
  • Can Be Customised / Modified
Certifications
RoHS Compliant, CE
Dimensions
255.0mm x 90.0mm (front panel), 275.0mm x 102.80m (back panel)
Humidity
30-90% Humidity Resistant
Ball Material
Compatibility
All windows, Linux, Unix, Mac OSX
Dimension with Trackball
255.0mm x 105.0mm (top panel) , 275.0mm x 117.80mm (rear panel)
EMC
Compliance with the council IEC 61000-4-2:2008?IEC 61000-4-3:2006+AI:2007+A2:2010?IEC 61000-4-4:2004
Frontplate Material
1.5mm Thickness Super Quality Brushed Stainless Steel
Key Material
Metal
Key Spacing
10.0mm x 10.0mm for normal keys, 10.0mm x 20.0mm for enter key, 10.0mm x 75.0mm for space bar.
Key Switch
Gold-on-Gold key Switch Technology
Lifespan
> 5 Million Actuations
Material (Bottom Plate)
3.0mm Thickness Brushed & Oxidized Aluminium
No. Of Keys
68
Operating Force
1.50N+/-0.1N
Pointing Device
Touchpad
Power
+5V DC +/-5%ï¾  appr. 30mAï¾
Product Weight
1.00KGs
Resolution
+400 DPI
Supply Current
appr. 30mA
Supply Voltage
+5V DC +/-5%
Switch / Key Travel
0.45mm
Trackball Diameter
25mm
Length
255.0mm
Temperature Rating
STORAGE: -30C to +70C OPERATING: -20C to +60C
Width
105.0mm