RUGGED RKB-A361-MTB-FN-BT Industrial Rugged Keyboard
82 keys compact format IP65 static vandal proof stainless steel industrial keyboard with trackball module with all black 38.0mm hardened resin ball included, with 12 function keys on the top line for easy operation, industrial PCB with carbon-on-gold key switch technology with long stroke (2.0mm) with extremely good tactile feeling for fast and accurate data input without any noise, 3 mouse buttons designed for right & left clicking and scrolling up and down with ball rolling, high quality durable black titanium electroplated on the top stainless steel plate, stainless steel top plate with threaded bolts for top panel mounting solution. DIMENSIONS: 361.0mm x 145.0mm (front panel)
RKB-A361-MTB-FN-BT Features
  • Rugged Panel Mount Keyboard
  • Integrated Trackball
  • IP65 Rated
  • Stainless Steel Construction
Certifications
RoHS Compliant, CE and FCC, ESD
Dimensions
361.0mm x 125.0mm (front panel) , 343.0mm x 105.0mm (back panel)
Housing Colour
Stainless Steel
Ball Material
Compatibility
All Windows, Linux, Unix, Mac OSX, Vxworks, Android
EMC
IEC 61000-4-2:2008; IEC 61000-4-3:2006+AI:2007+A2:2010; IEC 61000-4-4:2004
EN 55024:2010
Frontplate Material
Super Quality Brushed Stainless Steel
Key Material
Key Spacing
14.0mm x 14.0mm for normal keys, 14.0mm x 28.0mm for enter key, 14.0mm x 100.0mm for space bar.
Lifespan
> 5 years
Material (Bottom Plate)
Brushed & Oxidized Aluminum
No. Of Keys
82
Operating Force
0.6 N+/-0.1N for key 14.0mm x 14.0mm (pressure point ), 1.2 N+/-0.1N for key 14.0mm x 28.0mm (pressure point)
Pointing Device
Trackball
Power
+5V DC +/-5% appr. 30mA
Product Weight
1.80KGs
Resolution
400DPI
Supply Current
appr. 30mA
Supply Voltage
+5V DC +/-5%
Switch / Key Travel
2.0mm
Trackball Diameter
38.1mm (1.5’) diameter
Length
361.0mm
Operating Temperature
Operating temperature:-20C to +60C
Storage Temperature
Storage temperature: -30C to +70C
Temperature Rating
Operating temperature:-20C to +60C - Storage temperature: -30C to +70C
Width
145.0mm