RUGGED RKB-A361TP-FN Industrial Rugged Keyboard
81 keys compact format IP65 dynamic vandal proof stainless steel industrial keyboard with IP65 dynamic sealed & ruggedized tough touchpad with scroll function (optional) for fast and accurate cursor position, industrial PCB with carbon-on-gold key switch technology with long stroke (2.0mm) with extremely good tactile feeling for fast and accurate data input without any noise, function keys F1, F2, F3ï ¾ ¦F10, F11, F12 are on the top line for easy operation, one complete silicone rubber sealing gasket along the top stainless steel plate for easy and tight sealing with cabinet, stainless steel top plate with threaded bolts for top panel mounting solution.
RKB-A361TP-FN Features
  • Panel Mount Metal Keyboard
  • Rugged Construction
  • Can Be Customised / Modified
  • Various Keyboard and Language Layout Options
Certifications
RoHS Compliant, CE
Dimensions
361.0mm x 145.0mm (front panel) , 343.0mm x 125.0mm (back panel)
Housing Colour
Stainless Steel
Ball Material
Compatibility
All windows, Linux, Unix, Mac OSX
EMC
Compliance with the council IEC 61000-4-2:2008?IEC 61000-4-3:2006+AI:2007+A2:2010?IEC 61000-4-4:2004
EN 55024:2010
Frontplate Material
Super Quality Brushed Stainless Steel
Key Material
Key Spacing
14.0mm x 14.0mm for normal keys, 14.0mm x 28.0mm for enter key, 14.0mm x 100.0mm for space bar.
Lifespan
> 10 Million Actuations
Material (Bottom Plate)
Brushed & Oxidized Aluminum
No. Of Keys
81
Operating Force
0.6 N+/-0.1N for key 14.0mm x 14.0mm (pressure point ), 1.2 N+/-0.1N for key 14.0mm x 28.0mm (pressure point)
Pointing Device
Touchpad
Power
+5V DC +/-5% appr. 20mA
Product Weight
1.80KGs
Resolution
400DPI
Supply Current
appr. 30mA
Supply Voltage
+5V DC +/-5%
Switch / Key Travel
2.0mm
Trackball Diameter
38.1mm (1.5’) diameter
Length
361.0mm
Operating Temperature
Operating temperature:-20C to +60C
Storage Temperature
Storage temperature: -30C to +70C
Temperature Rating
STORAGE: -30C to +70C OPERATING: -20C to +60C
Width
145.0mm