RUGGED RKB-M398KP-FN-BL Industrial Rugged Keyboard
103 keys IP65 dynamic vandal proof industrial keyboard with adjustable industrial backlight and industrial PCB with carbon-on-gold key switch technology with key stroke 1.50mm with extremely good tactile feeling for fast and accurate input without any noise, with FN (F1, F2, F3, F4, F5, F6, F7, F8, F9, F10, F11, F12) on the upper line for easy operation, with individual numeric keypad on the right side, CLEAN key to lock/disable the keyboard for easy cleaning and washing without needing to take out the keyboard from PC,high quality durable black titanium electroplated on the top stainless steel plate (optional), rear panel mounted. Dimensions: 398.0mm x 130.0mm (top panel)
RKB-M398KP-FN-BL Features
  • Rugged Desktop Keyboard
  • Integrated Touchpad
Case Material
Silicone Rubber
Certifications
RoHS , CE, FCC, ESD
Dimensions
398.0mm x 130.0mm
Humidity
90% Humidity Resistant
Dimension with Trackball
380.0mm x 129.5mm
EMC
EMC directive 89/336/EEC EN55022:1988+A1:2000+A2:2003 EN55024: 1988+A1:2001+A2:2003
EMI
EN 50081-1
EMS
EN 50082-1
Frontplate Material
1.5mm Stainless Steel Plate With Super Quality Durable Black Titanium Electroplated (Optional)
Height
19.0mm
Key Spacing
11.4mm x 11.4mm for normal keys, 11.4mm x 24.3mm for enter key, 11.4mm x 71.8mm for space bar.
Lifespan
> 5 years
Material (Bottom Plate)
1.5mm Stainless Steel Plate
No. Of Keys
103
Supply Current
30mA for keyboard without backlight. 150mA for keyboard with backlight on.
Supply Voltage
+5V DC +/-5%
Switch / Key Travel
1.50mm
Length
398.0mm
Width
129.5mm