RUGGED RKP-A120PP Industrial Rugged Keypad
16 keys compact format IP65 dynamic vandal proof Stainless Steel encryption PINPAD with industrial encryption electronics controller supporting DES/TDES shielded & protected by stainless steel housing, industrial PCB with carbon-on-gold key switch technology with long stroke (2.0mm) with extremely good tactile feeling for fast and accurate data input without any noise, top stainless steel plate with threaded bolts under top stainless steel plate for top panel mounting solution.
RKP-A120PP Features
  • Encryption Metal Keyboard
  • Rugged Construction
  • Can Be Customised / Modified
  • Customisation Available On Request
Request a Quote
Product Type
IP Rating
Manufacturer
Country Of Manufacture
China
Case Material
Stainless Steel
Certifications
RoHS Compliant, CE
Custom Options Products
Cable Type,Cable Length,Interface,Keypad Layout
Dimensions
120.0mm x 98.0mm (front plate)
Housing Colour
Stainless Steel
Compatibility
All windows, Linux, Unix, Mac OSX
EMC
Compliance with the council IEC 61000-4-2:2008?IEC 61000-4-3:2006+AI:2007+A2:2010?IEC 61000-4-4:2004
EMI
EN 55022: 2010
EMS
EN 55024:2010
Key Material
Lifespan
> 10 Million Actuations
MTBF
>50000H
MTTR
<30min
No. Of Keys
16
Power
:+5V DC