RUGGED RTB-B100-50-M Industrial Rugged Trackball
IP65 vandal proof metal Trackball with IP65 static rated 50.0mm mechanical trackball module with black hardened resin ball, with adjustable resolutions functionalities from low to higher to meet different application requirements, with IP65 dynamic sealed 3 stainless steel mouse buttons, 1.50m top stainless steel plate with threaded bolts for top panel mounting solution. Industrial USB interface. Dimensions: 100.0mm x 116mm (top panel)
RTB-B100-50-M Features
  • Rugged Panel Mount Trackball
  • Integrated Trackball
  • IP65 Rated
  • Stainless Steel (Black) Construction
Request a Quote
Manufacturer
Country Of Manufacture
China
Case Material
Stainless Steel
Certifications
RoHS compliant, CE and FCC certified. ESD
Custom Options Products
Cable Type,Cable Length,Interface
Dimensions
100.0mm x 116.0mm
Height
34.0mm
Housing Colour
Stainless Steel
Humidity
30-90% Humidity Resistant
Compatibility
All Windows and Macintosh Operating Systems
Length
100.0mm
Temperature Rating
Operating temperature:-20C to +60C - Storage temperature: -30C to +70C
Width
116.0mm