RUGGED RTB-B107-38 Industrial Rugged Trackball
IP65 dynamic rated vandal proof stainless steel optical trackball with IP65 dynamic sealed & ruggedized stainless mouse buttons and IP68 dynamic rated washable 38.0mm stainless steel trackball module for fast and accurate fixing cursor position with extreme smooth operation without any noise, optical trackball module protected and shielded by stainless steel housing, 3 sealed stainless steel mouse buttons designed for right & left clicking and scrolling up and down with ball rolling, stainless steel top plate with threaded bolts for top panel mounting solution. Dimensions: 107.0mm x 120.0mm (front panel)
RTB-B107-38 Features
  • Rugged Panel Mount Trackball
  • Integrated Trackball
  • IP65 Rated
  • Stainless Steel Construction
Certifications
RoHS compliant, CE and FCC certified, ESD
Dimensions
107.0mm x 120.0mm
Height
120.0mm
Humidity
30-90% Humidity Resistant
Length
100.0mm
Width
107.0mm