Winmate R17L500-RKM1 17 Inch Rack Mount Display
R17L500-RKM1 Features
  • 17", 1280 x 1024
  • VGA and HDMI input
  • Rack mount
  • VESA mount
Request a Quote
Product Type
Format
Screen Size
Manufacturer
Country Of Manufacture
Taiwan
Size
17.0 inches
Touch / Glass
Resolution
1280x1024
Panel Brightness
350.0 nits
Contrast Ratio
1000:1
View Angles
Display Color
16.2M Colors
Active Area
337.920x270.336 mm
Operating Humidity
10% to 90% RH- Non Condensing
Operating Temperature
0°C to 50°C
Storage Temperature
-10°C to 60°C
Certification
CE- FCC
USB Port
1 x USB for Touch Screen
Video
1 x VGA 1 x HDMI (Optional) 1 x DVI (Optional)
Audio
Audio line in (3.5mm) (Optional) 2 x Speaker (Optional)
Dimension
482.6 x 399 x 65mm
Mounting
VESA Mount/Rack Mount
Enclosure
Metal Housing with Aluminum Bezel
Cooling System
Fanless Design
Accessory
1 x VGA cable 1 x HDMI cable 100~240V AC to DC Adapter Power Cord Manual VESA screws(Varies by product)
Optional Accessory
Remote Controller (Optional-Varies by product)
Power Rating
12V DC in 24V DC in (optional)