Winmate R19L100-GCM1 19 Inch G-WIN GC-Series Front IP65 PCAP Display
R19L100-GCM1 Features
  • 19” 1280 x 1024 Resolution Front IP65 PCAP Display
  • VGA input and HDMI input
  • Projected Capacitive Multi-Touch
  • Front IP65 for protection against water and dust
Request a Quote
Product Type
Screen Size
Manufacturer
Country Of Manufacture
Taiwan
Size
19.0 inches
Touch / Glass
Projected Capacitive Multi Touch Screen
Resolution
1280x1024
Panel Brightness
250.0 nits
Contrast Ratio
1000:1
View Angles
Display Color
16.7M Colors
Active Area
376.32x301.06 mm
Operating Humidity
10% to 90% (Non-Condensing)
Operating Temperature
0~50°C
Storage Temperature
-20°C~60°C
Shock
MIL-STD-810G Method 516.6
Vibration
MIL-STD-810G Method 514.6
IP rating
Front IP65
Certification
CE- FCC
USB Port
1 x USB for Touch Screen
Video
1 x VGA 1 x HDMI (Optional) 1 x DVI (Optional)
Dimension
445 x 370 x 51 mm
Mounting
VESA Mount/ Panel Mount
Enclosure
Plastic Bezel & Metal back cover
Cooling System
Fanless Design
Accessory
1 x VGA cable 1 x HDMI cable 100~240V AC to DC Adapter Power Cord Manual VESA screws(Varies by product)
Optional Accessory
Remote Controller (Optional-Varies by product)
Power Rating
12V DC in 24V DC in (optional)