Winmate R19L300-67M1ST 19 Inch IP67 Stainless Resistive Chassis Display
R19L300-67M1ST Features
  • 19", 1280 x 1024
  • Support VESA / YOKE mount
  • Chassis
  • Stainless housing SUS 316 / AISI 316
  • Full IP67 waterproof and dustproof
Request a Quote
Product Type
IP Rating
Screen Size
Manufacturer
Country Of Manufacture
Taiwan
Size
19 inches
Touch / Glass
Resistive Touch Screen Bonding With Panel Protection Glass Without touch function (Optional)
Resolution
1280x1024
Panel Brightness
250 nits
Contrast Ratio
1000:1
View Angles
Display Color
16.7M Colors
Active Area
376.32x301.06 mm
Dimension
457.4 x 369.5 x 62.7 mm
Mounting
VESA Mount Yoke Mount
Enclosure
Stainless Housing
Cooling System
Fanless design
Operating Humidity
10% to 90% RH- Non Condensing
Operating Temperature
0°C to 45°C
Storage Temperature
-20°C to 60°C
IP rating
IP67
Certification
CE- FCC
USB Port
1x M12 waterproof connector for touch screen control (Optional)
Serial Port
Video
Indicator
1 x LED Indicator for power 1 x LED Indicator for status
Power Input
1 x M12 waterproof connector for 12V DC
Button
Accessory
100~240V AC to DC Adapter with waterproof connector Power Cord External VGA cable with waterproof connector External USB or RS232 cable with waterproof connector for touchscreen control Waterproof caps Manual VESA screws
Optional Accessory
Power Rating
12V DC (M12 type)