iBASE IPPC15A7-RE Panel PC
The IPPC-15A7-RE is a 15-inch panel PC based on the Dual-Core Intel Atom Processor D2550 with 1.86GHz speed.
IPPC15A7-RE Features
  • 15-Inch Panel PC
  • Intel" Atom" Processor
  • IP65 Front Bezel
  • IP65 Protection (Except Edge I/O Side)
  • Slim & Compact Design
  • Projected Capacitive Touch
  • Optical Bonding
Taiwan
Case Material
Aluminum
Dimensions
390 x 315 x 65.5
Humidity
5%-90% @ 45C (non-condensing)
Operating Temperature
0C~ 45C
Ordering Info
IPPC15A7-RE 15 Modular Panel PC, Intel Atom D2550 1.86GHz, with 2GB DDR3 SO-DIMM, 320GB HDD and resistive touch, w/o power adaptor Power adaptor AC 90~240V input, 12V DC output 84W power adaptor IBASE P/N: A005PS084W0050000P
Additional Graphics
VGA
Audio
1x speaker-out microjack 1x Mic-in microjack
Backlight Lifetime(hrs)
50000
Built-in Speaker/MIC
None
Chassis Material
Aluminum front bezel and SGCC back cover with aluminum heat-sink
Construction
Aluminum & SGCC
Display Type
15" TFT-LCD
HDD
1x 2.5" SATA
Internal Expansion Bus
LAN
2x GbE LAN
Light Transmission (%)
80
Luminance (cd/m2)
400
Membrane Control
OSD Function Key 1 OSD Function Key 2
Memory
2x DDR3 1600MHz DIMM, Max. 16GB (Non-ECC)
Mounting
Panel and VESA 75x75mm / 100x100mm
Point of touch
1
Power
1x DC power jack
Power Button
Rock switch
Power Input
12V DC input
Power Input Range
12V DC
Processor, Chipset
Intel Atom Process D2550 1M Cache, 1.86GHz