RUGGED RD-12W2-SPM 12.1″ Industrial Rugged Display
The RD-12W2-SPM 12.1″ Wide Stainless Panel Mount LCD Display has a host of features including Wall Mount ready (VESA 75 x 75 mm) ,, to name a few. Designed and built to survive harsh conditions and are perfectly suited for Aerospace , Commercial , Defence , Industrial Consoles , Marine Consoles , Medical Systems , Military , OEM , Radar Applications , System Integrators and other demanding applications. The typical lifetime of an RD-12W2-SPM 12.1″ Wide Stainless Panel Mount LCD Display is approximately 35,000 hrs (typ).
RD-12W2-SPM Features
  • OSD Multi-Languages
  • Wall Mount Ready (VESA 75 X 75 mm)
  • Wall Mount VESA Compliant (75 X 75 mm)
Dimensions
380.0 (W) x 280.0 (H) x 56.0 (D) mm
Active Display Area
216.1 (H) x 163.2 (V)
Aspect Ratio
Backlight Life
35,000 hrs (typ)
Connectivity
25 Pin female D-Sub x 1, Stereo headphone jack x 1
Contrast Ratio
Display Backlight
LED BLU
Display Brightness
350 cd/m2
Display Resolution
1280 x 800
Frequency Range
Fh: 30 to 82Khz, Fv: 50 to 75Hz
Input Power
External AC to 12VDC Adapter
Pixel Dimension
0.204 (H) x 0.204 (V)
Power Consumption
Operation 18 watt, / <= 1 watt
Power Management
DPMS
Response Time
< / = 15ms (G to G)
Screensize
12.1"
Video Signal
Analog RGB (0.7/1.0 Vp-p, 75 ohms)
Viewing Angle
130 degree in horizontal/ 115 degress in Vertical
Do you need further details about the RUGGED RD-12W2-SPM 12.1″ Industrial Rugged Display?
  • Alternative Products
    • 17" Display
    • Suitable For Rackmount
    • OSD With Multi-Language Support
    RD-2002PC-C2-C2
    • Rugged 20" LCD Display
    • Chassis Mount
    • OSD Multi-Languages
    • Integrated Control Panel