RUGGED RD-2602-PM 26″ Industrial Rugged Display
The RD-2602-PM 26″ Panel Mount Widescreen TFT LCD Display has a host of features including OSD With Multi-Language Support ,Wall Mount VESA Compliant (100 x 100 mm),Integrated Stereo Speakers to name a few. Designed and built to survive harsh conditions and are perfectly suited for Aerospace , Commercial , Defence , Industrial Consoles , Marine Consoles , Medical Systems , Military , OEM , Radar Applications , System Integrators and other demanding applications. The typical lifetime of an RD-2602-PM 26″ Panel Mount Widescreen TFT LCD Display is approximately 50,000 hours (typ).
RD-2602-PM Features
  • Integrated Control Panel
  • OSD With Multi-Language Support
  • Wall Mount VESA Compliant (100 X 100 mm)
  • Integrated Stereo Speakers
  • Integrated Stereo Speakers
Request a Quote
Product Type
IP Rating
Dimensions
740 (L) x 480 (H) x 105 (D) mm
Active Display Area
575.77 (H) x 323.71 (V)
50,000 hours (typ)
Connectivity
15 Pin female D-Sub x 1/ DVI-D, Stereo headphone jack x 1, AC Power Jack
Contrast Ratio
Display Backlight
LED BLU
Display Brightness
500 cd/m2
Display Resolution
1366 x 768
Frequency Range
Fh: 30 to 82Khz, Fv: 60 to 75Hz
Input Power
Universal/ Auto-sensing, 90 to 260VAC, 50/60 Hz
Pixel Dimension
0.42 (H) x 0.42 (V) mm
Power Consumption
Operation 85Watt ( Max ), Stand-by < 5 Watt
Power Management
DPMS
Response Time
< 8 ms (G-to-G)
Screensize
26"
Sync Signal
Separate Sync, Composite Sync, Sync on Green
Video Signal
Analog RGB (0.7/1.0 Vp-p, 75 ohms)
Viewing Angle
176 degree in horizontal & 176 in vertical (typ)
Operating Temperature
OPERATING: 0C to +40C
Temperature Rating
OPERATING: 0C to +40C / STOREAGE: -20C to +60C
Aerospace, Industrial and Manufacturing, Marine and Offshore, Military and Defence
Do you need further details about the RUGGED RD-2602-PM 26″ Industrial Rugged Display?
  • Alternative Products
    • 17" Display
    • Suitable For Rackmount
    RD-2002PC-C2-C2
    • Rugged 20" LCD Display
    • Chassis Mount
    • Wall Mount VESA Compliant ( 75 X 75 mm)
    • OSD Multi-Languages
    • Wall Mount Ready (VESA 75 X 75 mm)
    • Integrated Control Panel