RUGGED RKB-A361-CTB-BT-Braille Industrial Rugged Keyboard
69 Keys Compact Format IP65 static Vandal Proof Stainless Steel industrial Keyboard IP65 static rated 38mm Transparent Mechanical Trackball Module with touch changeable chameleon backlight and 400 DPI resolutions, industrial PCB with carbon-on-gold key switch technology with long stroke 2.0mm with extremely good tactile feeling for fast and accurate input without any noise, 3 mouse buttons designed for right & left clicking and scrolling up and down with ball rolling, stainless steel top plate with threaded bolts for top panel mounting solution. Adjustable industrial backlight included.
RKB-A361-CTB-BT-Braille Features
  • Rugged Panel Mount Keyboard
  • Integrated Trackball
  • Stainless Steel (Black) Construction
  • Various Keyboard and Language Layout Options
  • Customisation Available On Request
Country Of Manufacture
China
Case Material
Stainless Steel
Certifications
RoHS Compliant, CE and FCC, ESD
Custom Options Products
Keyboard Layout,Keyboard Language,Cable Type,Cable Length,Interface
Dimensions
361.0mm x 125.0mm (front panel) , 343.0mm x 105.0mm (back panel)
Housing Colour
Stainless Steel
Compatibility
All Windows, Linux, Unix, Mac OSX, Vxworks, Android
EMC
Compliance with the council IEC 61000-4-2:2008?IEC 61000-4-3:2006+AI:2007+A2:2010?IEC 61000-4-4:2004
EMI
EN 55022: 2010
EMS
EN 55024:2010
Key Material
Key Switch
Carbon-on-Gold key Switch Technology
Lifespan
> 10 Million Actuations
MTBF
>50000H
MTTR
<30min
No. Of Keys
69
Pointing Device
Trackball
Power
+5V DC +/-5% appr. 30mA
Product Weight
1.80KGs
Supply Voltage
+5V DC +/-5%