RUGGED RKB-B340KP-DWP Industrial Rugged Keyboard
81 keys compact format IP67 dynamic washable vandal proof stainless steel industrial keyboard with fully sealed and ruggedized industrial metal dome PCB with gold-on-gold key switch technology with short stroke 0.45mm with excellent tactile feeling for stable and accurate data input, with integrated numeric keypad, and stainless steel top plate with threaded bolts and water-tight gasket for easy & tightened sealing, with top panel mounting solution. Which is good for outdoor application with direct rain and very harsh environments with humidity, much dynamic water, oil, dirt, salt mist etc, no rust risk and anti-salt spray corrosion. DIMENSIONS: 340.0mm x 125.0mm (front panel)
RKB-B340KP-DWP Features
  • Rugged Panel Mount Keyboard
  • IP67 Rated
  • Stainless Steel Construction
Dimensions
340.0mm x 125.0mm
Humidity
30-90% Humidity Resistant
Compatibility
All Windows, Linux, Unix, Mac OSX, Vxworks, Android
EMC
IEC 61000-4-2:2008; IEC 61000-4-3:2006+AI:2007+A2:2010; IEC 61000-4-4:2004
Frontplate Material
1.5mm Thickness Super Quality Brushed Stainless Steel
Key Material
Key Spacing
14.0mm x 14.0mm for normal keys, 14.0mm x 28.0mm for enter key, 14.0mm x 70.0mm for space bar
Key Switch
Gold-on-Gold key Switch Technology
Lifespan
> 5 years
Material (Bottom Plate)
3.0mm Thickness Brushed & Oxidized Aluminium
No. Of Keys
81
Operating Force
2.0N+/-0.1N for key 14.0mm x 14.0mm (pressure point) 4.0N+/-0.1N for key 14.0mm x 28.0mm (pressure point)
Pointing Device
Touchpad
Power
+5V DC +/-5% appr. 30mA
Product Weight
1.30KGs
Resolution
+400 DPI
Supply Current
appr. 30mA
Supply Voltage
+5V DC +/-5%
Switch / Key Travel
0.45mm
Length
340.0mm
Temperature Rating
Operating temperature:-20C to +60C - Storage temperature: -30C to +70C
Width
125.0mm